Głównym celem policyjnych patroli narciarskich jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród turystów, zapobieganie kradzieżom sprzętu oraz wypadkom na nartach poprzez studzenie zapałów zbyt brawurowo jeżdżących narciarzy. Brawura i lekceważenie zasad poruszania się po stokach są główną przyczyną wypadków.
Mundurowi przypominali również, że dzieci i młodzież do 16 roku życia mają obowiązek jazdy na nartach i deskach snowboardowych w kaskach ochronnych. Odpowiedzialność na stoku ponoszą rodzice lub opiekunowie dzieci (m.in. opiekunowie dzieci podczas zimowisk). Zgodnie z obowiązującymi przepisami przewidziane są kary dla narciarzy i snowboardzistów, którzy wejdą na stok pod wpływem alkoholu bądź narkotyków. Grozi za to grzywna, zarządzający terenem narciarskim może również zakazać wstępu albo nakazać opuszczenie takiej trasy osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że jest pijana lub odurzona narkotykami.
Mundurowi pełniący tego dnia służbę na stoku wspólnie z ratownikami GOPR udzielili pomocy poszkodowanej turystce, która doznała urazu podczas jazdy na nartach. Zabezpieczyli miejsce zdarzenia, udzielili kobiecie pierwszej pomocy oraz pomogli w jej transporcie do stacji ratunkowej. Dzięki szybkiej interwencji służb poszkodowana w krótkim czasie trafiła pod opiekę specjalistów.
Podczas patrolu funkcjonariusze zwracali również uwagę na bezpieczeństwo narciarzy i reagowali na przypadki łamania zasad obowiązujących na stokach. Dyscyplinowali osoby, które mimo wyraźnych zakazów zjeżdżały poza wyznaczonymi trasami, narażając siebie i innych na niebezpieczeństwo.