Czynna jest już droga krajowa nr 3 na odcinku Piechowice – Jakuszyce. Policja wpuszcza tam jedynie samochody osobowe i autokary. Kierowcy tirów są zawracani.
Na skutki powodzi narzekają mieszkańcy Piechowic. Wzburzona Kamienna wlała się do niektórych wnętrz i spustoszyła je. Zmyła też zawartość piwnic z domów położonych wzdłuż rzeki w Cieplicach. W części uzdrowiska wciąż zalega woda. Zalane domy odcięte są od dopływu elektryczności.
Dyżurny EnergiaPro nie potrafił określić, kiedy zostanie dostarczony tam prąd.
Powodziowy dramat przeżywają także mieszkańcy Świeradowa Zdroju i okolic. Tam wylała Kwisa. Najgorzej sytuacja wyglądała w miejscach położonych na samą rzeką. Doszło do bardzo licznych podtopień. Podmyte zostały drogi.
Pracowitą noc mieli strażacy ochotnicy, którzy zabezpieczali workami z piaskiem brzegi rzeki.
Wciąż trudna sytuacja panuje w Marciszowie. – Wprawdzie przestało padać, ale wody w Bobrze wciąż jest bardzo dużo. Mamy nadzieję, że uda się uniknąć ewakuacji mieszkańców – mówi wójt Stefan Zawierucha.
Nie obyło się bez tragedii. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że w Świeradowie do rwącej rzeki wpadł młody mężczyzna. Jego los nie jest znany.
Policja potwierdziła, że w Cieplicach w jednym z zalanych domów znaleziono zwłoki 80-letniej kobiety. Co było przyczyną zejścia, potwierdzi autopsja.
Strażacy nie liczą już, ile razy interweniowali przy wypompowywaniu wody z piwnic. Pożarnicy, mieszkańcy, a nawet osadzeni w Areszcie Śledczym w Jeleniej Górze włączyli się do pomocy przy napełnianiu piaskiem worków.
Fala powodziowa przesuwa się teraz w górny bieg Bobru. Spuszczana jest woda z jeziora Pilchowickiego.
Jak podało Polskie Radio Wrocław wypływa jej ponad 180 ton na sekundę. Rzeka zalała drogę w okolicach wsi Brunów między Lwówkiem a Bolesławcem.
Wielu mieszkańców przypomina sobie koszmar sprzed dziewięciu lat, kiedy w lipcu 1997 roku walczono z powodzią stulecia. – Wtedy było mniej wody w zbiornikach, niż teraz – mówi pan Ryszard, mieszkaniec Cieplic.
Powódź i jej skutki oglądają też turyści i kuracjusze. Niektórzy robią pamiątkowe zdjęcia traktując żywioł jako atrakcję. Nie brakuje też momentów wzruszających. Nasz reporter doniósł o dziewczynce, która z jednego z zalanych domów wynosiła gołębia.
Nie wiadomo jeszcze, jakie są straty w wyniku uszkodzenia dróg i mostów. Samorządowcy liczą, że medialne nagłośnienie powodzi spowoduje pomoc rządu przy odbudowie zniszczeń. We wtorek w miejscowościach Kotliny Jeleniogórskiej przebywał wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk. Tereny były patrolowane przez śmigłowiec.