Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wiadomości z miasta Nowe otoczenie wieży na Górze Sołtysiej Inne wydarzenia Daria zagra w kadrze Polski, trener i klub są dumni Muzeum Karkonoskie Gorąca Noc Muzeów w Muzeum Karkonoskim! Aktualności Strzałka ułatwia przeglądanie Turystyka Od jutra zamknięta będzie wieża na Sołtysiej Górze Wiadomości z miasta W Jeleniej Górze wygrał Rafał Trzaskowski Rykowisko: Polityka Między zmęczeniem a nieufnością. Co mówią nam wyniki I tury wyborów prezydenckich 2025? Polityka Trzaskowski 31 %, Nawrocki 29 % – druga tura za 2 tygodnie Aktualności Aż 7 złotych medali dla Jeleniej Góry! 112 Znowu stłuczka w Cieplicach Kilometry Będzie 14 pociągów do Karpacza Wiadomości z miasta Oczyszczalnia wraca do pełnej pracy po powodzi Aktualności Czym jest overthinking i jak sobie z nim poradzić? Wiadomości z miasta Nowe otoczenie wieży na Górze Sołtysiej Inne wydarzenia Daria zagra w kadrze Polski, trener i klub są dumni Muzeum Karkonoskie Gorąca Noc Muzeów w Muzeum Karkonoskim! Aktualności Strzałka ułatwia przeglądanie Turystyka Od jutra zamknięta będzie wieża na Sołtysiej Górze Wiadomości z miasta W Jeleniej Górze wygrał Rafał Trzaskowski Rykowisko: Polityka Między zmęczeniem a nieufnością. Co mówią nam wyniki I tury wyborów prezydenckich 2025? Polityka Trzaskowski 31 %, Nawrocki 29 % – druga tura za 2 tygodnie Aktualności Aż 7 złotych medali dla Jeleniej Góry! 112 Znowu stłuczka w Cieplicach Kilometry Będzie 14 pociągów do Karpacza Wiadomości z miasta Oczyszczalnia wraca do pełnej pracy po powodzi Aktualności Czym jest overthinking i jak sobie z nim poradzić?
Wtorek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 9987
Zalogowanych: 103
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Powstaje "Kuchnia Ducha Gór"

Poniedziałek, 29 czerwca 2020, 11:15
Aktualizacja: Czwartek, 2 lipca 2020, 14:35
Autor: Ad Rem
Region: Powstaje "Kuchnia Ducha Gór"
Fot. Archiwum Ad Rem
www.jelonka.com - Wykryto blokadę reklam
Wykryto wtyczkę adblock lub inną metodę blokowania reklam.


Nie lubisz reklam? Rozumiemy to.
Jednak Portal utrzymuje się głównie z tego źródła.

Dlatego proponujemy zakup subskrypcji, która pozwala na wyłączenie reklam.

Kupując subskrypcję pomagasz dzieciom z jeleniogórskich domów dziecka.

KUP SUBSKRYPCJĘ

Jeśli nie chcesz już teraz wykupić subskrypcji - prosimy o odblokowanie portalu w opcjach adblocka.

Zobacz jak odblokować
To opowieści oraz receptury dawnej i współczesnej kuchni Region Karkonoszy. W książce, obok receptur dawnych i zupełnie nowych, znajdzie się rys historyczny kuchni regionalnej, nakreślony przez znawcę regionu, dra Przemysława Wiatera, który od lat przybliża Czytelnikom zakamarki tej niedawnej, ale również legendarnej i magicznej historii naszego regionu – królestwa Ducha Gór.

Dawne przepisy przetłumaczył Emil Mendyk – tłumacz literatury niemieckiej oraz przewodnik sudecki, który na co dzień styka się z oczekiwaniami turystów, także tych coraz częściej poszukujących smaków regionalnych. O współczesnej „kuchni karkonoskiej” opowie dr Piotr Gryszel – który od kilku lat śledzi to zjawisko i bierze w nim czynny udział (nie tylko degustując, ale i tworząc potrawy, gdyż, jak sam mówi „żyje, aby jeść”).

Do konsultacji i współpracy chcemy zaprosić współczesnych mistrzów kuchni oraz regionalnych producentów żywności, którzy uzupełnią tę smaczną ofertę swoimi przepisami i produktami. Zainteresowanych prosimy o kontakt: Regina Chrześcijańska, tel. 602 18 06 43, e-mail: regina@adrem.jgora.pl. Wydawnictwo AD REM, Jelenia Góra, al. Wojska Polskiego 91/1 (pn.-pt. w godzinach 8.00-16.00) – informują wydawcy.

Ze wstępu do książki:

Duch Gór – ten legendarny Władca Karkonoszy – lubił dobrze podjeść, a i w zacnym towarzystwie, popić. Carl Hauptmann (1858-1921) w swoim najbardziej znanym zbiorze legend zatytułowanym „Księga Ducha Gór” tak opisał hrabiowską ucztę wyprawioną przed wiekami na karkonoskich szczytach:
„Stoły uginały się pod półmiskami pełnymi dziczyzny i pasztetów. Kurczaków i turkawek nadziewanych truflami. Galantyny z młodych zajęcy. Pstrągów, które we otwartych pyszczkach miały świeżą zieleninę. Pieczonych gęsi, podanych na zimno, garnirowanych francuską galaretą oraz prażonych ostryg. Tuczonych po prowansalsku przepiórek, pływających w delikatnym maśle i indyjskich ziołach. Miejscowego, karkonoskiego combru wędzonego na jałowcowym dymie”
Odwiedzający dziś Karkonosze i Góry Izerskie niejednokrotnie pytają o typowe, tradycyjne dania krainy Ducha Gór. No bo wiadomo: na Podhalu bez kwaśnicy ani rusz, na górnośląskim stole musi pojawić się wodzionka, a poznaniak marzy o przegryzieniu szneki z glancem. A co u nas?
I tu pojawia się kłopot. Tradycyjne, jadane pod Śnieżką przez setki lub choćby dziesiątki minionych lat dania odeszły wraz z dawnymi mieszkańcami regionu i teraz łatwiej można je spotkać na świątecznych stołach pod Hannoverem albo koło Würzburga. Na stygnących, podkarkonoskich płytach kuchennych zaczęto przed siedemdziesięciu laty warzyć i piec według przepisów przyniesionych w tobołkach z garścią dobytku z bliższej lub dalszej Galicji, Wielkopolski albo jeszcze odleglejszych zakątków dawnej Rzeczpospolitej. W efekcie powojennych ruchów ludności powstał (nomen omen) swoisty „bigos” – tyleż smakowity, co i jeszcze nie na tyle przegryziony, aby nazwać go kuchnią regionalną.
Wyjściem na przeciw temu zapotrzebowaniu gości regionu, ale także jego mieszkańców, którzy coraz częściej szukają swojej regionalnej identyfikacji (zajrzyjmy do dowolnej dolnośląskiej restauracji czy kawiarni i policzmy, ile jest tam choćby kopii starych pocztówek prezentujących daną miejscowość) jest właśnie ta książką. Jej celem jest z jednej strony przypomnienie wyrosłych w ciągu wieków ze specyficznej mieszanki tradycji kulinarnych Saksonii, Frankonii, Turyngii, Czech, Austrii, Prus, ale i dawnej Słowiańszczyzny posiłków dawnych mieszkańców Sudetów Zachodnich, zaś z drugiej – wskazanie najważniejszych i najciekawszych (bo że najsmaczniejszych, to rzecz oczywista!) przepisów, które dotarły w Karkonosze po II wojnie światowej. I wciąż docierają. Albo powstają jako nowe wariacje na temat istniejących już propozycji kulinarnych z mocnym jednakże lokalnym akcentem. Nieodzowne w tym względzie jest również doświadczenie tutejszych mistrzów kuchni, którzy swoje propozycje pozwalają skosztować między innymi w czasie dorocznego Festiwalu Smaków Karkonoszy.

Całość naszej „Kuchni Ducha Gór” została podzielona na sześć grup potraw:
Zupy i dania jednogarnkowe
Warzywa i dania ziemniaczane
Mięso i drób
Dania rybne
Desery i wypieki
Napoje

Inspiracją dla takiego podziału regionalnych kulinariów jest książka, z której także zaczerpnięto niektóre przepisy przedwojennej kuchni śląskiej (Schlesische Küche. Regionale Küche mit Tradition, Köln 2003). Poza dawnymi a godnymi przypomnienia przepisami, w każdej kategorii (na którą składa się po kilkanaście receptur) znalazły się współczesne propozycje dań na karkonoski stół. Ponadto zaproponowane zostały potrawy, które w ostatnich latach na dobre zagościły w menu dolnośląskich lokali gastronomicznych: zdobywszy wpierw popularność wśród bywalców czeskiej strony Karkonoszy albo dzięki know-how osiadłych niedawno na Dolnym Śląsku ukraińskich mistrzów patelni.

Twoja reakcja na artykuł?

14
93%
Cieszy
1
7%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy masz w domu psa lub kota? A może inne zwierzę?

Oddanych
głosów
633
Mam psa
40%
Mam kota
24%
Mam 2 psy
6%
Mam 2 koty
11%
Mam inne zwierzątko w domu (rybki w akwarium liczą się jako jedno)
8%
Mam więcej niż 3 zwierzątka w domu
11%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Polska skręca w prawo: jak silny jest prezydent?
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Aktualności
Trzech "kibiców" ma zarzuty
 
Jeleniogórskie ulice
Osiedle Robotnicze w Jeleniej Górze – niby w centrum, a jednak z boku
 
112
Kolizja na Różyckiego
 
Polityka
Senator dziękuje za głosy
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group