Ogród, który właśnie powstaje, podzielony jest na kwatery prezentujące gatunki poszczególnych pięter roślinnych w Karkonoszach. Rośliny zostały również pogrupowane według rodzaju siedliska, w jakim występują.
- Mamy tu zatem rośliny rosnące w lasach, na łąkach, tworzące ziołorośla, wysokogórskie murawy czy zasiedlające półki i szczeliny skalne. Przy gatunkach, które posiadają właściwości lecznicze, zostaną ustawione tabliczki opisujące daną roślinę i jej zastosowanie. Docelowo w ogrodzie prezentowanych będzie ponad 100 gatunków karkonoskich roślin, zarówno tych pospolitych, jak i bardzo rzadkich, rosnących w niedostępnych miejscach – informują przedstawiciele KPN.
Ogród Ziół i Krzewów Karkonoskich jest częścią ekspozycji w Centrum Informacji KPN, nawiązującą do tematyki karkonoskich laborantów - dawnego cechu zielarzy-aptekarzy, produkujących medykamenty na bazie leczniczych roślin, rosnących w Karkonoszach i ich okolicach. Głównymi ośrodkami larborantów po polskiej stronie Karkonoszy były Karpacz i Miłków. W Ogrodzie zwiedzający będą mogli na żywo zapoznać się z roślinami, wykorzystywanymi dawniej i dziś do produkcji leków i z ich leczniczymi właściwościami.
Ogród Ziół i Krzewów Karkonoskich oraz Centrum Informacyjne KPN są realizowane w ramach projektu „Rozwój infrastruktury turystycznej KRNAP i KPN" z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013 współfinansowanego z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.