Obszernie pisze o tym czwartkowa Polska Gazeta Wrocławska. Dziennik argumentuje, że liczba wypadków drastycznie wzrasta, a kraksy powodują najczęściej kierowcy w wieku od 18 do 24 lat. Stąd zaostrzenie przepisów dotyczących zwłaszcza tego przedziały wiekowego.
Dlatego nowicjusze za kółkiem będą mieli wg nowych przepisów dwuletni okres próby, przedłużany o kolejne dwa lata w przypadku popełnienia w tym czasie przynajmniej dwóch wykroczeń. Dla początkujących obowiązkowe będą też – znane już skądinąd z lat 70. ubiegłego wieku, a całkowicie zapomniane – zielone listki naklejane na szybę. Świeżo upieczeni kierowcy będą musieli dostosować się do ograniczeń prędkości (50 km/h w mieście i 80 km/h w terenie niezabudowanym). Będzie to novum dotyczące tylko prowadzących pojazdy z zielonym listkiem.
Prawo jazdy będzie obowiązywało także tych uczestników ruchu, którzy dziś dokumentu mieć nie muszą: kierowców skuterów i motorowerów. Dla pojazdów o pojemności silnika do 50 cm sześć. zostanie utworzona nowa kategoria AM. Będą się mogli o nią ubiegać już 14-latki. Nie wcześniej niż po ukończeniu 16 lat będzie można starać się o dokument kategorii A1 (motocykle i trójkołowce) oraz B1 (quady). Dopiero po ukończeniu 18 lat będzie można zdawać na prawo jazdy uprawniające do poruszania się mocniejszymi motorami (kategoria A2), a – żeby dosiąść ścigacza – trzeba będzie mieć co najmniej 20 lat i dwa lata praktyki z prawem kategorii A2. Bez tego potężnym motocyklem osoby młodsze niż 24 lat nie będą mogły jeździć.
Mniejsze zmiany szykują się dla chętnych na prowadzenie samochodów. Dolna granica wieku to 18 lat. Znikną zestawy testów. Zostaną zastąpione pytaniami dotyczącymi konkretnych sytuacji na drodze: będzie ich więcej i – w przeciwieństwie do obecnych testów – nie będą powszechnie znane.
Ważna zmiana to koniec z bezterminowymi prawami jazdy. Dokumenty będą ważne – jak w niektórych krajach UE – tylko 15 lat, chyba że lekarz zdecyduje o skróceniu tego czasu. Odnowienie ważności będzie wiązało się z przejściem przez serię badań lekarskich. Po ukończeniu 56. roku życia, kierowca będzie musiał powtarzać je co trzy lata.