Wczoraj (16.05) w Dolnośląskim Zespole Szkół w Karpaczu odbyło się uroczyste spotkanie inaugurujące projekt "Edukacja-defibrylacja". W trakcie wydarzenia doszło także do podpisania porozumienia o współpracy partnerskiej przy realizacji tego przedsięwzięcia pomiędzy dyrekcją szkoły, a Pogotowiem Ratunkowym w Jeleniej Górze, Karkonoską Akademią Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze, Grupą Karkonoską Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Urzędem Miasta w Karpaczu.
Projekt edukacyjny z zakresu pierwszej pomocy skierowany jest do uczniów funkcjonującego od trzech lat w DZS profilu ratowniczego Liceum Ogólnokształcącego. Jego celem jest dostarczenie uczniom wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu pierwszej pomocy, a także wyposażenie w umiejętności działania w sytuacji trudnej, obniżając poziom lęku przed wykonywaniem działań ratowniczych. Jego realizacja ma dać uczestnikom poczucie skuteczności w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
Projekt „Edukacja – defibrylacja” ma kształtować u naszych uczniów właściwe postawy wobec działań służb ratunkowych oraz podnosić poziom ich wiedzy na temat działania systemu ratownictwa medycznego – mówi autor projektu edukacyjnego „Edukacja – defibrylacja” Paweł Bondaruk. - Projekt ma być uzupełnieniem treści zawartej w podstawie programowej przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Bardzo się cieszymy, że takie instytucje jak GOPR czy pogotowie ratunkowe będą nas przy nim wspierać. Dzięki współpracy z nimi profesjonalni ratownicy będą prowadzili zajęcia teoretyczne i praktyczne z naszymi uczniami. Będą im opowiadać o swojej trudnej pracy i o swoich jednostkach. Cel jest jeden – zachęcić młodzież do ciągłego ćwiczenia umiejętności z pierwszej pomocy, ale również wyrobienia w sobie pasji do ratownictwa i być może jej kontynuacji na uczelni wyższej.
Jednym z partnerów projektu będzie Grupa Karkonoska Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Współpraca naszej grupy ze szkołą z Karpacza już trwa od jakiegoś czasu – mówi naczelnik Grupy Karkonoskiej GOPR Sławomir Czubak. - Z racji tego, że w tej szkole funkcjonuje klasa o profilu ratowniczym, doszliśmy do wniosku, że warto aby ci młodzi ludzie którzy stoją przed wyborem swojej drogi zawodowej poznali też ratownictwo górskie, tak związane z Karpaczem. Dotychczas uczniowie w planie zajęć mieli wpisane spotkania z GOPR – owcami. Teraz chcemy aby w tym planie znalazło się więcej elementów praktycznych, między innymi zapoznanie się ze sprzętem używanym do ratownictwa w górach