Nie tak dawno „Dzień Dawcy Szpiku”, który zorganizowany został w Zgorzelcu, zgromadził blisko siedemdziesięciu potencjalnych dawców. W Lwówku Śląskim zarejestrowały się 203 osoby! Ale nie o rekord i wyścigi tutaj chodzi, tylko pokazanie problemu osób chorych na białaczkę. Akcja pokazała, że mieszkańcy miasta i okolic nie są obojętni na ludzie choroby i potrafią się zjednoczyć.
Rejestrować się można było w lwóweckim ratuszu między godziną 11 a 16. Na każdego czekała grupa wolontariuszy, którą stanowili głównie adepci szkoły o profilu policyjno-wojskowym z lubomierskiego liceum. Sala Mieszczańska lwóweckiego ratusza przeżywała oblężenie. Kilka minut po godzinie 12 zarejestrował się Dariusz Górny zastępca prezesa Honorowych Dawców Krwi w Lwówku Śląskim.
– Czynię to po raz pierwszy. Zapewniam, że nic to nie boli a atmosfera jest przyjemna. Trzeba pomagać jak tylko można – mówił Dariusz Górny.
Na pomysł zorganizowania akcji dawców szpiku wpadł policjant Mariusz Skrobuk. – Oddaję od dawna honorowo krew, myślałem także, jak można pomóc w inny sposób. Znalazłem fundację DKMS w Internecie i jak widać udało się – mówi pomysłodawca.
Policjant sam przekonał kilkunastu kolegów z pracy, aby zarejestrowali się, jako potencjalni dawcy. O działaniach dowiedział się rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim, który postanowił nagłośnić akcję i nadać jej większy wymiar. –0 Cieszę się, że pomysł spodobał się mieszkańcom i mamy, aż tylu chętnych. Nikt nie spodziewał się tak dużego zainteresowania akcją – mówi asp. sztabowy Marek Madeksza.
Rzecznik prasowy policji już wcześniej zwrócił się do burmistrza Lwówka Śląskiego z prośbą o włączenie się do akcji. Samorządowcy nie odmówili, udzielili dostępu do sali i całego zaplecza. Zabezpieczyli też parkingi przed ratuszem dla organizatorów i mieszkańców, objęli także honory patronat nad akcją.
W sobotę w ratuszu obecni byli też strażacy z Lwówka Śląskiego, którzy licznie rejestrowali się, jako dawcy szpiku kostnego. Strażacy wpadli też na dobry pomysł i jeżdżąc po mieście i lwóweckich osiedlach zapraszając przez megafony mieszkańców Lwówka, aby wzięli udział w akcji.
W Polsce nadal jest mało dawców komórek macierzystych, którzy zarejestrowani są w bazach danych. W Niemczech jest ponad 3,5 miliona dawców, u nas tylko 80 tysięcy osób. - Tego typu akcje charytatywne mają za zadanie to zmienić i poprawić sytuację. W Polsce nadal panują mity związane z bólem, jaki rzekomo ma towarzyszyć oddawaniu szpiku – mówi Katarzyna Ombach z fundacji DKMS Polska.
Każdy musi pamiętać, że oddanie szpiku kostnego nie musi wiązać się z długim pobytem szpitalu. Szpik pobiera się w większości przypadków z krwi obwodowej. Dawca leży na fotelu a z jego krwi pobierane są wytworzone hormony. Cały proces przypomina oddanie krwi.