W wyniku planowanych robót nieużytkowany od lat obiekt ma zostać przystosowany do działalności kulturalno-turystyczno-usługowej. Inwestycja ma być realizowana w formule zaprojektuj i wybuduj. Oznacza to, że wybrana firma poza wykonaniem samych prac budowlanych będzie zobowiązana do opracowania kompletnej dokumentacji projektowej i pełnienia nadzoru autorskiego.
W pomieszczeniach po byłym dworcu PKP znajdą się między innym siedziby: biblioteki, Informacji Turystycznej, Karkonoskiego Centrum Produktu Lokalnego – czyli miejsca prowadzenia ekspozycji i sprzedaży produktów lokalnych, Muzeum Rzemiosła Kowar – gdzie będzie można zobaczyć eksponaty związane z historią miasta od czasów najdawniejszych po czasy współczesne.
Przy budynku po zapowiadanym powrocie pociągów do Kowar znajdą się automaty do sprzedaży biletów. W obiekcie ma działać punkt gastronomiczny, z którego będą mogli korzystać także podróżni.
To będzie jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji realizowanych w ostatnim czasie w naszym mieście - mówi burmistrz Kowar Elżbieta Zakrzewska. - Mam nadzieję, że nie będziemy mieli problemów z wyłonieniem jej wykonawcy i przetarg będzie się cieszył zainteresowaniem firm z branży. Niestety zdajemy sobie sprawę, że na skutek inflacji koszty inwestycji szacowane na około 5 milionów złotych najprawdopodobniej wzrosną do około 7 mln zł. Cześć tej kwoty, bo 4,5 miliona złotych udało się nam się pozyskać z rządowego programu „Polski Ład”.