Sympozjum odbywające się pod hasłem: „Od tragarzy lektyk do profesjonalnych przewodników” po oficjalnym otwarciu rozpoczął Piotr Gryszel, który przedstawił historię zorganizowanego przewodnictwa w Karkonoszach. Następnie Ivo Łaborewicz zaprezentował materiały do dziejów przewodnictwa i przewodników, które znajdują się w zbiorach jeleniogórskiego Archiwum Państwowego. W kolejnych wystąpieniach było m.in. o historii Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, przewodnictwa w Legnicy czy oddziale PTTK w Wałbrzychu.
Po części związanej z przeszłością omawiano kadry i metodykę pracy przewodnickiej. Była mowa o kształceniu studentów, wpływie nowych technologii na pracę pilota wycieczek, jak przekazać turyście wiedzę specjalistyczną, mistyfikacjach sudeckich dziejów i wielu innych kwestiach.
W ostatniej części sympozjum Przemysław Wiater opowiadał o karkonoskich laborantach i ich penetracji gór, Wojciech Giża o roślinach chronionych przy szlakach sudeckich, Małgorzata Żochowska mówiła o nieznanych walorach przyrodniczych Ziemi Kłodzkiej, Zbigniew Piepiora o rekreacyjnej wartości Karkonoskiego Parku Narodowego, a na zakończenie Marian Sajnog zarysował kwestię działalności przewodników sudeckich w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.
Organizatorami sympozjum byli: Koło Przewodników Sudeckich przy PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze oraz Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Wydział EZiT w Jeleniej Górze.