Do Klubu Nauczyciela przyszło spore grono znajomych Bolesława Osipika. Pojawili się też, nieco spóźnieni, prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski oraz jego zastępca Jerzy Łużniak. Był radny Wiesław Tomera, który rowerzystę wspierał w jego staraniach o pozyskanie środków na wyprawy. Pojawił się też Miłosz Kamiński, sekretarz miasta Piechowice, który zainspirował cyklistę do wyboru szlaku.
Bolesław Osipik opowiedział o tym, jak rodziła się jego pasja podróżowania na dwóch kółkach. – Kiedy byłem nastolatkiem, jeździłem z bratem bliźniakiem na motorowerach. Komarem objechałem prawie całą Polskę. Później brat doznał urazu kręgosłupa i nie mógł jeździć, a ja w dalszym ciągu rozwijałem pasję, tyle tylko że na rowerze – mówił bohater wydarzenia.
Przypomniał swoje najważniejsze wyprawy, podczas których zawsze promował Jelenią Górę zabierając w trasę foldery reklamowe naszego miasta i zachwalając stolicę Karkonoszy wszędzie tam, gdzie dojechał. Wspomniał o eskapadzie na zabytkowym rowerze marki Opel. Pięć takich poniemieckich jednośladów znaleziono podczas remontu jednej z kamienic. Muzea nie chciały ich przyjąć ze względu na stan. Osipikowi udało się z pięciu pojazdów złożyć jeden sprawny. Choć ciężki i bez przerzutek, służył mu podczas wycieczki w 2000 roku. Dziś jest eksponatem w Muzeum Sportu w Karpaczu.
Rowerzysta opowiadał też o tegorocznych przygodach, które przeżył odwiedzając dwie leśniczówki nazywające się tak jak nasze miasto. – Wyjechałem z Jeleniej Góry i przez Jelenią Górę dotarłem do Jeleniejgóry (pisze się łącznie!), aby powrócić do Jeleniej Góry – żartował cyklista. - Jechałem przez Mordy i byłem w Atenach (nazwy małych miejscowości na szlaku) - dodał. Mówił o nocy spędzonej na łonie natury, kiedy nie zastał gospodarzy jednej z leśniczówek. Wspomniał, że złapał gumę i pokazał mapę swojej podróży oraz mnóstwo zdjęć, niewielkiego formatu odbitek. – Mam ich znacznie więcej, ale tu było za mało miejsca – podkreślił.
Każdy z odwiedzających wystawę mógł też zobaczyć rower, na którym Bolesław Osipik pokonał ponad 1800 kilometrów i dojechał aż do Suwałk i Ełku. Z Bydgoszczy musiał wrócić pociągiem po nieprzyjemnym zdarzeniu z ciężarówką na drodze.
Bolesław Osipik już raz pokazywał w tym roku swoje zdjęcia zrobione podczas wyprawy do Bautzen. Ale wernisaż wystawy zbiegł się z obchodami 900-lecia Jeleniej Góry i niewielu gości ją wówczas odwiedziło. Teraz ekspozycja w Domu Nauczyciela przy ulicy Bankowej będzie czynna przez miesiąc.