Inspiracją do przygotowania i realizacji wieczoru poświęconego pamięci Juliusza Słowackiego, była podwójna rocznica, jaką w tym roku obchodzimy: 200 lat minęło od urodzin poety i 160 od jego śmierci.
Klasa III F (maturalna) za kilka miesięcy odchodzi też ze szkoły i chciała po sobie pozostawić jakiś ślad. Mirosława Krajczyńska, wychowawczyni i nauczycielka polskiego podsuwając pomysł zrealizowania projektu poświęconego Juliuszowi Słowackiemu miała w tym jeszcze inny, ukryty cel.
– Były to długie godziny prób i przygotowań, czasami kosztem lekcji na godzinach wychowawczych i języka polskiego, ale i popołudniami – mówi Mirosława Krajczyńska. – Co ważne, wyboru materiału, który ostatecznie pojawił się podczas wieczoru, dokonali sami uczniowie. Każdy miał wybrać jakiś wiersz i do niego dorabialiśmy teorię, wkładaliśmy go w jakiś kontekst i tak powstała narracja. Podobnie było z całą oprawą. Chodziło mi też o integrację. Czasami w klasie były konflikty i chciałam żeby ta wspólna praca ich do siebie zbliżyła. Zauważyłam, że rzeczywiście wiele osób coś sobie przebaczyło, uczniowie stali się sobie bliżsi
.
W realizację tego projektu zaangażował się dosłownie każdy: w sumie 29 osób. Jedni recytowali wiersze, inni wystawili sztukę, zaprezentowali prezentację multimedialną poświęconą Słowackiemu, śpiewali m.in. piosenki Marka Grechuty. Całość „spiętą” niesamowitą atmosferą i godną podziwu oprawą poprowadziła Dagmara Kokoszka, która potwierdza słowa wychowawczyni.
– Przygotowywanie tego projektu bardzo nas zintegrowało, wcześniej byliśmy mniej zżyci, a dzięki takim projektom staliśmy się sobie bliscy – mówi Dagmara Kokoszka, uczennica klasy III F, I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Jeleniej Górze. – Jestem bardzo zadowolona z efektu końcowego, to naprawdę dobrze wpłynęło na naszą klasę, teraz im bliżej do matury, tym ciężej się rozstać ze szkołą i z sobą wzajemnie.
Był to już drugi taki projekt realizowany przez klasę III F, która w minionym roku prezentowała „Pana Tadeusza”.