Na Dolnym Śląsku jak i w całej Polsce problemem w utrzymaniu na optymalnym poziomie populacji pstrąga są susze, niskie stany wód i nielegalne odłowy prowadzone przez kłusowników. Rybom zagrażają również obiekty hydrotechniczne pozbawione przepławek uniemożliwiających im migracje oraz roboty naprawcze i remontowe w korytach rzek prowadzone za pomocą ciężkiego sprzętu, niszczone są wówczas naturalne siedliska oraz tarliska. Dla małych pstrągów niebezpieczne są także zanieczyszczone ściekami wody i inne gatunki zwierząt, m.in.: czaple i wydry.
Rozwiązaniem pozostaje regularne zarybianie, najlepiej materiałem zarybieniowym pozyskanym z tego samego dorzecza celem zachowania równowagi genetycznej - informuje Rafał Diug z Polskiego Związku Wędkarskiego. Nasze ryby pochodzą ze specjalnej hodowli w Ścinawce Średniej, która wykorzystuje naturalne wody rzeki Posna.
Od 2007 do 2021 roku z pomocą WFOŚiGW wędkarze wypuścili łącznie do rzek i zbiorników wodnych blisko 13 milionów ryb. Łączny koszt tych akcji wyniósł blisko 2,9 mln złotych. Wysokość dotacji z WFOŚiGW we Wrocławiu wyniosła ponad 1,8 mln złotych.