Zdaniem policji najczęstszymi przyczynami jesiennych wypadków i kolizji są łyse opony, źle ustawione światła, ograniczona widoczność przez oszronione szyby, nadmierna prędkość oraz szybko zapadający zmrok, opady deszczu i śliska nawierzchnia dróg.
O ile z naturą walczyć się nie da, o tyle niedociągnięciami ze strony kierowców, tak. Stąd apele do kierujących, by nie oszczędzali na wymianie opon i nie odkładali tego obowiązku na później. Maciej Zymek z Serwisu Opon działającego przy ulicy Wolności w Jeleniej Górze mówi, że od tygodnia zgłasza się do niego około 10 klientów dziennie.
– To jest odpowiedni czas na wymianę ogumienia aut. Opony letnie zaczynają tracić swoje właściwości, gdy temperatura spada poniżej 6 - 7 stopni C. Opony zimowe posiadają wyższe ponacinanie bieżnika, co sprawia, że guma jest bardziej elastyczna. Wiele testów wykazało, że w warunkach zimowych opony letnie mają o 30 procent dłuższą drogę hamowania, niż opony zimowe – przekonuje Maciej Zymek.
Potwierdza to również mistrz wulkanizator Andrzej Nowak z firmy „Opony Nowak”. Jego pracownicy uczestniczą w okresowych szkoleniach organizowanych przez producentów opon, urządzeń i akcesoriów wulkanizacyjnych oraz producentów dostarczających felgi.
– W przeciwieństwie do opon letnich, zimowe opony zachowują przyczepność na nawierzchniach śliskich i pokrytych śniegiem i dobrze odprowadzają wodę w temperaturze zimowej – mówi.
Jak co roku stan techniczny pojazdów przez zimą będą sprawdzać policjanci z jeleniogórskiej drogówki. Wymiana opon z letnich na zimowych nie jest w Polsce wymagana prawem, jak np. w Czechach, ale zgodnie przepisami ruchu drogowego bieżnik musi mieć głębokość powyżej 1,6 mm. Funkcjonariusze sprawdzą ustawienie świateł i ogólny stan techniczny pojazdów.
– Mieszkamy w specyficznym terenie, wiele dróg w naszym powiecie jest krętych i pagórkowatych. W wyższych partiach bywają one mokre lub oszronione. Dlatego apelujemy do kierujących, by – dla bezpieczeństwa swojego i uczestników ruchu drogowego – wymienili swoje opony najpóźniej do połowy listopada – mówi Maciej Dyjach, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.
– Przed zimą warto też sprawdzić poziom wszystkich płynów w aucie i sprawność hamulców. Ważne jest też sprawdzenie świateł, które przy złym ustawieniu mogą oślepiać innych kierujących i ograniczać widoczność właścicielom pojazdów. Apelujemy też o dokładne oczyszczanie szyb ze szrony, a zimą ze śniegu – dodaje podinsp. Maciej Dyjach.
Policjanci ostrzegają, że za łyse opony, źle ustawione światła czy oszronione szyby, nie będą pobłażać kierowcom. Za te niedociągnięcia można otrzymać mandat od 50 do 500 zł.