KGHM I Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych, który z końcem minionego roku został właścicielem Uzdrowiska Cieplice, zapowiedział przebudowę Długiego Domu, jednej z najstarszej budowli w tej części miasta. Dziś mieszczą się tam, między innymi, biura zarządu uzdrowiska, gabinety lekarskie i pomieszczenia Cieplickiego Centrum Kultury.
Zabytek pochodzący z lat 1689-93, będący pierwotnie częścią kompleksu klasztornego cystersów, ma być jednak zmodernizowany i przystosowany na potrzeby hotelu. Na zapleczu w innych obiektach poklasztornych trwają prace, dzięki którym będzie się tam mogło przeprowadzić Muzeum Przyrodnicze i CCK „Przystań Twórcza”.
A przypomnijmy, że zanim do Długiego Domu wprowadziła się administracja zdroju, a obiekt przebudowano, w pomieszczeniach eksponowano eksponaty z kolekcji Schaffgotschów. W latach 50. wywieziono je z Cieplic i uzupełniły zbiory różnych placówek muzealnych w Polsce.
Aktualne działania z pewnością przyczynią się do skupienia zainteresowania gości uzdrowiska placem ks. Ściegiennego, który dziś wydaje się zapomniany, a właśnie tu – jak podkreśla Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego – przed laty koncentrowało się życie zdroju. Rewitalizacji tego zakątka ma przysłużyć się także zagospodarowanie bulwarów nad Kamienną, które obecnie są zaśmiecone i zaniedbane.