W Festiwalu będą uczestniczyć pszczelarze z Czech, Niemiec oraz Polski. Wśród wystawców znajdą się przedstawiciele prestiżowych przedsiębiorstw pszczelarskich w Polsce, w tym producenci sprzętu pszczelarskiego, a także przedstawiciele gospodarstw pasiecznych z miodami i produktami pszczelimi. Wszystko to będzie ubarwione występami zespołów ludowych, prezentacjami artystycznymi dzieci, młodzieży, koncertem Orkiestry Dętej działającej przy Filharmonii Dolnośląskiej, konkursami dla widzów i pokazem ula inhalacyjnego. Będzie również można nabyć miody i produkty pszczele oraz sprzęt pszczelarski. Ponadto pszczelarze będą mogli poszerzyć swoją wiedzę podczas warsztatów, które odbędą się w Sali Błękitnej Politechniki Wrocławskiej Filia w Jeleniej Górze.
Festiwal rozpocznie się 1 września o godz. 10.00, jednak jego oficjalne otwarcie zaplanowane jest na godz. 14.00, podczas którego wręczone zostaną odznaczenia zasłużonym pszczelarzom. O godz. 15.30 rozpoczną się koncerty zespołów muzycznych i folklorystycznych. Wstąpią: Wrzos (Lubawka), Wojcieszowianki (Wojcieszów), zespół młodzieżowy „S.Poko” z Piechowickiego Ośrodka Kultury, a o godz. 18.00 zagra zespół muzyczny „Familia”.
2 września o godz. 10.00 odbędzie się msza święta w Kościele p.w. Jana Chrzciciela. Od godz. 10.00 rozpoczną się również targi promocyjne produktów pszczelich. Na godz. 11.30 zaplanowano przemarsz pocztów sztandarowych oraz gości z kościoła na Plac Piastowski, a o godz. 12.00 rozpocznie się koncert Orkiestry Dętej działającej przy Filharmonii Dolnośląskiej. O godz. 12.30 wystąpi zespół góralski „Janicki” z Czarnego Boru, a od godz. 13.30 będą grały zespoły muzyczne i folklorystyczne: Rozmaryn, Szklarki, Bolkowianie, Rybniczanki oraz Jeleniogórzanki.
O godz. 12.00 rozpoczną wykłady w Sali Błękitnej Politechniki Wrocławskiej: „Poddawanie matek pszczelich. Leczenie pszczół, unasiennianie naturalne matek pszczelich” dr Benedykta Polaczka z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie oraz „Jesienne przygotowanie pszczoły miodnej do zimowli z myślą o przetrwaniu pszczół w dobrej kondycji jako głównego zapylacza roślin” inż. Czesława Korpysa, Wiceprezydenta Polskiego Związku Pszczelarskiego w Warszawie. Osoby zainteresowane naturalnymi produktami pszczelimi będą mogły wysłuchać prelekcji lek. med. Agnieszki Dojs, Prezesa Stowarzyszenia Miłośników Cieplic „Walory Apiterapii”.