W obronie ptaków stanęli mieszkańcy Zabobrza. Zgłosili problem do wszystkich instytucji, które ich zdaniem mogą uchronić ptactwo przed zagładą.
– Mieszkam nieopodal, a okna mojego mieszkania wychodzą właśnie na remontowane budynki. Na parterze jednego z nich mieści się też sklep Chata Polska, w którym robię zakupy, przez co widzę i słyszę, jak codziennie do zamurowywanych otworów dobijają się dorosłe ptaki, które mają tam swoje gniazda z młodymi. Jest to przeraźliwy odgłos, na który nie można zostać obojętnym – mówi jeleniogórzanka.
Inni mieszkańcy pytają, jak można dopuszczać się takiego okrucieństwa.
- Jest okres lęgowy, w którym ptaki chronione są przepisami prawa, które wyraźnie mówią, że do drugiej połowy wrześnie jest zakaz wykonywania takich prac. Dzwoniliśmy do Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która zleciła i nadzoruje prace. Powiadomiliśmy również Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Czekamy na rezultaty tych działań, bo to nie jest pierwszy raz, kiedy spółdzielnia działa wbrew prawu oraz bez jakichkolwiek ludzkich odruchów – usłyszeliśmy.
Tymczasem Dariusz Gębura, kierownik Administracji Zabobrze III Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zapewnia, że sześć lat temu na całym osiedlu na wszystkie otwory założone zostały metalowe kratki, które uniemożliwiają ptakom wlatywanie i gnieżdżenie się w nich.
- Przed rozpoczęciem docieplania budynków wszystkie otwory są szczegółowo sprawdzane. Osobiście byłem na budowie i pouczyłem inspektora nadzoru budowlanego, by wyczulił na tę sprawę pracowników. Metalowe kratki były ściągane tylko na czas remontu, więc nie było możliwości, by ptaki założyły tam gniazda. Nakazałem jednak nie ściąganie tych kratek, nawet na czas docieplania. Obserwowałem remontowany budynek i okazuje się, że rzeczywiście ptaki próbują się dostać do tych otworów, podlatują do kratek i skrzeczą. Do środka się jednak nie dostaną – zapewnia kierownik Dariusz Gębura.
Problemem już zajęło się Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce, które interweniowało już w JSM i zapowiada, że dokładnie sprawdzi, czy rzeczywiście nie dochodzi do zamurowywania ptactwa.
- Jeśli potwierdziłyby się doniesienia mieszkańców, zgłosimy to do prokuratury. Za tak okrutne działanie sprawcom grozi do trzech lat więzienia – mówi Eugeniusz Ragiel, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce.