Przed rozpoczęciem wtorkowej sesji w biurze Rady Miejskiej odbyło się krótkie posiedzenie Komisji Oświaty i Wychowania, gdzie zaopiniowano projekt uchwały przedłożony przez Wydział Edukacji i Sportu, będący odzwierciedleniem poprzedniego posiedzenia Komisji. Pięciu radnych opowiedziało się pozytywnie na temat projektu, trzy osoby były przeciw, a jedna wstrzymała się od głosu.
Początek sesji był jednak próbą przeforsowania wariantu trzech szkół podstawowych na Zabobrzu, który zgłosiła Anna Ragiel, jednak nie przygotowała wniosku „na papierze”, a zmiany były tak daleko idące, że mimo 30-minutowej przerwy nie można było tego opracować. W związku z tym po wznowieniu posiedzenia przewodnicząca Komisji Oświaty i Wychowania złożyła wniosek formalny o zdjęcie z porządku obrad punktu dotyczącego sieci szkół, jednak nie znalazła większości. Przy okazji tego głosowania zarysował się podział sił w oświatowej batalii wywołanej przez ustawodawcę – 9 radnych było za odłożeniem decyzji ws. szkół (radni PiS bez Józefa Rypińskiego i radni klubu „niezależnych” bez Krzysztofa Kroczaka), a 14 przeciwko.
W dalszej części obrad rozpoczęła się dyskusja, w której przekonywano, że trzy szkoły na Zabobrzu są potrzebne. Radna Ragiel porównała liczbę szkół i mieszkańców w Cieplicach i Sobieszowie w stosunku do Zabobrza, które jest największym osiedlem w Jeleniej Górze. W odpowiedzi padały argumenty, że po wygaszeniu Gimnazjum Nr 4 w ewentualnej Szkole Podstawowej Nr 4 funkcjonowałyby jedynie klasy I-III, więc w niczym to nie pomoże jeśli chodzi o ochronę etatów dla nauczycieli, a poza tym grozi niskim naborem do szkoły im. Noblistów Polskich. Warto również zwrócić uwagę, że dużo do powiedzenia mieli radni, którzy nie brali udziału w spotkaniach z radami rodziców i radami pedagogicznymi zainteresowanych szkół, ani posiedzeniach Komisji Oświaty i Wychowania.
Wyniki głosowania uchwały intencyjnej ws. sieci szkół (14-5-4):
Anna Bałkowska (klub Razem Zmieniamy Jelenią Górę) – ZA
Alicja Dusińska (RZJG) – ZA
Stanisław Dziedzic (RZJG) – ZA
Danuta Wójcik (RZJG) – ZA
Krzysztof Kroczak („niezależni”) - ZA
Zbigniew Ładziński (klub SLD) - ZA
Józef Kusiak (SLD) – ZA
Robert Obaz (SLD) – ZA
Józef Sarzyński (SLD) – ZA
Alicja Szklarska (dawniej klub PO) – ZA
Leszek Wrotniewski (d. PO) – ZA
Piotr Miedziński (d. PO) – ZA
Józef Rypiński (klub PiS) – ZA
Piotr Iwaniec (niezrzeszony) - ZA
Dawid Jezierski (klub PiS) – Przeciw
Oliwer Kubicki (PiS) – Przeciw
Ireneusz Łojek (PiS) - Przeciw
Janina Ziętek (PiS) – Przeciw
Rafał Szymański (PiS) – Przeciw
Bożena Wachowicz-Makieła („niezależni”) - wstrzymała się
Konrad Sikora („niezależni”) - wstrzymał się
Anna Ragiel („niezależni”) - wstrzymała się
Wojciech Chadży (klub „niezależnych”) - wstrzymał się.
Decyzja radnych oznacza, że teraz decydujący głos ma Dolnośląski Kurator Oświaty – w przypadku pozytywnej opinii, radni będą mogli podjąć właściwą uchwałę, która ma być gotowa do końca marca br.