To już trzecia próba. Poprzednie dwa podejścia podejmowane przez samorząd Podgórzyna miały miejsce w 2019 i 2020 roku. W obu tych przypadkach dalszy byt szkoły został jednak przedłużony, a wpływ na to miały gorące protesty mieszkańców wsi. W 2020 roku przybrały one nawet formę strajku okupacyjnego prowadzonego przez rodziców uczniów w szkole. W obu przypadkach przeciwny likwidacji szkoły był także Dolnośląski Kurator Oświaty.
Wczorajsza uchwała uruchamia proces, którego finałem może być zamknięcie szkoły. Ostateczna decyzja w tej sprawie musi zapaść do końca lutego 2023 roku. Wcześniej swoje zdanie na ten temat muszą wyrazić kurator oraz związki zawodowe. Zdaniem wójta Mirosława Kalaty gminy Podgórzyn w obecnej sytuacji ekonomicznej nie stać na utrzymywanie czterech placówek oświatowych. Na niekorzyść szkoły w Sosnówce przemawiają też według niego argumenty ekonomiczne.
Oświata jest tradycyjnie najdroższą pozycją pod stronie wydatków w budżecie gminy – mówi M. Kalata. - Na terenie naszej gminy mamy cztery szkoły, a to bardzo dużo. Dwie z nich, w Sosnówce i Ścięgnach to placówki małe, jednak w Ścięgnach w pierwszych klasach mamy 20 dzieci, a w Sosnówce jest ich tylko 8. Podobnie w oddziałach przedszkolnych, w Sosnówce jest 20 maluchów, podczas gdy w Ścięgnach ponad 30. Według szacunków likwidacja szkoły w Sosnówce oznacza dla budżetu gminy oszczędności rzędu 1,5 miliona złotych. Dodam, że po ewentualnym zamknięciu placówki samorządowej zostanie rozpisany otwarty konkurs na otwarcie w niej szkoły społecznej. Wszelkie pogłoski o tym, że gmina ma już kupca na obiekt szkolny są wyssane z palca. Pozostanie on do dyspozycji społeczności Sosnówki.
Z opinią wójta nie zgadza się obecna na sesji dyrektor Szkoły Podstawowej w Sosnówce Teresa Smykowska.
Decyzja o likwidacji naszej szkoły ma charakter doraźny bez spojrzenia w przyszłość – mówi T. Smykowska. - Szkoła w Sosnówce ma bardzo dobre wyniki w nauczaniu, a dzieci czują się w niej świetnie. Nasza kadra pedagogiczna jest doskonale wykształcona i stale się doszkala. Chcę podkreślić, że liczba dzieci w naszej szkole od trzech lat wzrasta. W oddziale przedszkolnym mamy tyle dzieci, że są nawet zapisane na liście rezerwowej. Jak wynika z audytu, który został przygotowany na zlecenie Urzędu Gminy koszt utrzymania ucznia w Sosnówce stale spada, a wydatki ponoszone na utrzymanie naszej szkoły są najniższe ze wszystkich tego typu placówek w gminie. Dlatego mam nadzieję, że szkoła w Sosnówce pozostanie i wraz z pracownikami dołożymy wszelkich starań, aby tak się stało.
Będziemy nadal murem stali za naszą szkołą – zapowiada przewodniczący Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Sosnówce Robert Plewa. - Tym bardziej, że większość treści uchwały to manipulacja. Jeżeli się mówi, że garstka ludzi chce utrzymania tej szkoły i dla nich ma ona funkcjonować to jest to kłamstwo. Przypomnę, że kilka lat temu gdy zbieraliśmy podpisy pod petycją, żeby ta szkoła nadal funkcjonowała, to na 1100 mieszkańców wsi podpisało ją 900. Jest ona nie tylko placówką edukacyjną, ale też naszym centrum kulturalnym. Na imprezy organizowane w niej przychodzą nie tylko rodzice, ale i dziadkowie oraz mieszkańcy wsi. Ta szkoła to serce Sosnówki.