19 czerwca 2009 roku dzieci i młodzież będą świętować zakończenie roku szkolnego i jednocześnie będą cieszyć się rozpoczęciem wakacji. Z jednej strony dzień ten oznacza koniec nauki i obowiązków szkolnych, a z drugiej początek zabawy i ciekawych wakacyjnych przygód. W tym dniu najczęściej młodzież sięga po alkohol – mówi nadkom. Edyta Bagrowska z policji.
Często sprzedawcy nie respektują obowiązujących w tym zakresie przepisów i sprzedają go młodzieży. Należy pamiętać, że jest to przestępstwem. Sprzedawcy z tego tytułu grożą zarówno konsekwencje karne, jak również administracyjne kończące się utratą koncesji na sprzedaż alkoholu.
Sprzedawca, który ma wątpliwości do wieku kupującego powinien żądać okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy. Problem spożywania alkoholu przez osoby nieletnie jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym i skutkuje groźnymi konsekwencjami.
Odurzanie się alkoholem znacząco zaburza rozwój psychofizyczny dzieci i młodzieży, co z kolei wpływa na brak postępów w nauce i zaburzenia zachowania. Młodzi ludzie będąc pod wpływem alkoholu coraz częściej popełniają czyny zabronione, łamią normy i zasady współżycia społecznego.
Choć zabronione jest sprzedawanie i podawanie alkoholu osobom do 18 roku życia, zakaz ten jest często bagatelizowany, a przedsiębiorcy kierując się chęcią szybkiego zysku sprzedają małoletnim napoje wyskokowe. Niepokojące jest przyzwolenie społeczne na tego typu praktyki.
Dziś policjanci, strażnicy miejscy i przedstawiciele Miejskiej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jeleniej Górze sprawdzą, czy sprzedawcy w lokalach gastronomicznych, sklepach i innych punktach sprzedaży alkoholu przestrzegają przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.