Wtorek, 4 czerwca
Imieniny: Franciszka, Karola
Czytających: 11394
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Raj za granicą? Nadzieje, rozczarowania, powroty

Czwartek, 21 lipca 2011, 7:44
Aktualizacja: 7:45
Autor: Małgorzata Kolesińska
Coraz więcej mieszkańców regionu, którzy wyjechali za granicę „za chlebem”, wraca do domu. Okoliczności, w jakich rodacy opuszczają obce kraje, często nie są przyjemne. Zaklimatyzowanie się w Polsce też nie jest proste, ponieważ uporanie się z machiną urzędniczą stwarza wiele problemów.

Krzysztof Korzekwa wrócił z Niemiec w lutym tego roku. Spotkało go tam wiele nieprzyjemności. Wyjechał, bo chciał zarobić na auto, które potrzebne mu było do rozkręcenia własnego biznesu.

– Zatrudnienie załatwił mi kuzyn, miałem wyjechać na sześć miesięcy skończyło się na dwóch latach. Początkowo praca nie była zła, za sześć tygodni udało mi się zarobić tysiąc pięćset euro. Kiedy zarobiłem te pieniądze, postanowiłem zostać i zarabiać dalej – opowiada mężczyzna.

– Wtedy rozpoczęły się prawdziwe problemy na przykład z brakiem wypłacalności pracodawców. W pierwszym miesiącu jeszcze płacili, później już w ogóle. Polak Polaka tam nie szanuje, chce mu podstawić haka, bądź wykorzystać. Bardzo duża liczba rodaków w Niemczech, żyje tak jak ja żyłem. Zarabiają grosze jak na niemieckie standardy, żyją z dnia na dzień – mówi pan Krzysztof. Wrócił do Karpacza w kwietniu.

Do Polski postanowiła też wrócić pani Aleksandra Segiert. – W Niemczech zajmowała się remontami. Praca była bardzo ciężka. Nie zawsze było różowo, ale miałam swoje mieszkanie. Problemy zaczęły się kiedy do Niemiec zaczęła przybywać tańsza siła robocza. Próbowałam szukać pomocy w niemieckim urzędzie pracy, ale musiałabym czekać aż trzy miesiące na uzyskanie zasiłku. Nie miałam pieniędzy coraz częściej z tego powodu miałam załamania nerwowe. I wróciłam tutaj – mówi kobieta.

Polacy, którzy powracają do kraju i poprzednio pracowali za granicą, mogą liczyć na pomoc Powiatowego Urzędu Pracy, ale wsparcie wiąże się z wieloma formalnościami. Przede wszystkim zainteresowany powinien pobrać w zagranicznym odpowiedniku polskiego urzędu druk U2 lub formularz 303. Trzeba także postarać się o zaświadczenie o zarobkach wydane przez zagranicznego pracodawcę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
722
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
33%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Będzie cieplej i czyściej
 
Kultura
Nowy teledysk na jubileusz Leniwca
 
Aktualności
Zdjęcie z Pudzianem – bezcenne
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 3.06.2024
 
Piłka nożna
Blisko 400 młodych adeptów futbolu na starcie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group