Jelenia Góra: Ratunkowe esemesy
Aktualizacja: Piątek, 13 stycznia 2006, 21:10
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Pomysł powstał w związku osób głuchych i sejmiku osób niepełnosprawnych. Do współpracy zaproszono wszystkie służby ratownicze w Jeleniej Górze – policję, straże pożarną i miejską, GOPR i pogotowie ratunkowe.
Uzgodniliśmy, że lokalny system wzywania pomocy przez osoby głuche ruszy bez oglądania się na wprowadzenie numeru ratunkowego 112 – powiedział nam Stanisław Schubert, społeczny rzecznik osób niepełnosprawnych.
Przedstawiciele instytucji ratowniczych byli zgodni, że wzywanie ich przez osoby niesłyszące należy ułatwić.
System powiadamiania oparty będzie na specjalnych szablonach wiadomości tekstowych (czyli esemesach), które osoby głuchonieme będą miały wpisane w telefonach komórkowych.
Wezwanie będzie wysyłane na numer udostępniony przez policję. Dyżurny z komendy uruchomi służby potrzebne w danym momencie.
Numer telefonu zostanie udostępniony jedynie zainteresowanym. Podanie go do publicznej wiadomości wiązałoby się z ryzykiem używania numeru przez nieodpowiedzialnych ludzi do fałszywych alarmów.
Policjanci zaś będą dysponowali listą numerów telefonów, z których mogą być wysyłane prośby o wsparcie – usłyszeliśmy w sejmiku osób niepełnosprawnych.
Czekamy na dostarczenie telefonu z Komendy Wojewódzkiej Policji. Jak tylko go otrzymamy, system zacznie działać – poinformowała nas komisarz Edyta Bagrowska, oficer prasowy jeleniogórskiej policji.
Jeleniogórscy policjanci wystąpili już do komendanta wojewódzkiego o zakup specjalnego telefonu do odbierania takich wiadomości.