Okładkę wydania zdobi pocztówka z 1909 roku przedstawiająca Pawilon Norweski w czasie jego oficjalnego oddania do użytku. Nie bez powodu. Z racji przypadającego w roku ubiegłym stulecia placówki obszerny tekst poświęcony jej dziejom drukuje w roczniku Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego, dla którego pawilon jest siedzibą od 1967 roku.
Bardzo ciekawie zapowiada się lektura tekstu Mateusza J. Hartwicha o „wirtualnym Heimacie”, czyli o tym, jaki obraz stron ojczystych przedstawiały po 1945 roku pisma ziomkowskie na terenie Niemiec.
O początkach lotnictwa w Kotlinie Jeleniogórskiej pisze Jacek Urbańczyk, zaś Jarosław Stępowski zgłębia dzieje organów w kościele świętego Jana Chrzciciela w Cieplicach. Tomasz Rzeczycki opisuje losy polskiego schroniska turystycznego na Śnieżce, Agata Rome-Dzida poświęciła swój tekst pierwszej kolonii artystycznej w Karkonoszach, a prof. Henryk Gradkowski zajął się… kobietami w życiu Juliusza Słowackiego.
Z kolei w artykule Adolfa Andrejewa wyczytamy, jakimi metodami leczono kuracjuszy w cieplickim uzdrowisku na przełomie XVI i XVII wieku, zaś Przemysław Wiater opisuje witriolejnie i kopalnię pirytu w Szklarskiej Porębie Dolnej. Wielbiciele piosenki z dobrym tekstem na pewno z ciekawością przeczytają materiał Stanisława Goli o historii Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdy Piosenki Studenckiej.
Publikację - jak zwykle – wieńczy Kronika Jeleniogórska za rok 2008 pióra Czesława Margasa, nestora archiwistyki jeleniogórskiej, który jest także jednym z autorów części publicystycznej RJ, a mianowicie tekstu o historii Zakładów Lniarskich w Mysłakowicach.