Postać i losy księżnej Daisy von Pless, która podczas swojego życia była obywatelką brytyjską, niemiecką i polską są emanacją europejskości. Cieszę się, że mogę zainaugurować poświęcony jej rok w polskim i europejskim mieście Wałbrzych – mówił prezydent Wałbrzych, dr Roman Szełemej.
Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej i burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol zainaugurowali uroczyście Rok Księżnej Daisy von Pless w Wałbrzychu i Pszczynie podczas Gali teatralnej z Daisy w wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym. Z tej okazji pokazano musical „Daisy”, który powrócił na afisz po kilkumiesięcznej przerwie. Cieszący się ogromną popularnością i zbierający świetne recenzje spektakl jest koprodukcją Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, Wałbrzych Moje Miasto i spółki Zamek Książ w Wałbrzychu.
Zachwytów nad musicalem Daisy nie krył przedstawiciel władz wojewódzkich.
Życzę, żeby widownia w Szaniawskim zawsze była pełna aż do ostatniego miejsca, tak jak na specjalnym pokazie Daisy . Spektakl jest bombastik und fantastik! Cieszę się, że w taki sposób mogliśmy zainaugurować rok Księżnej Daisy tak ważny dla tożsamości Wałbrzycha – napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych członek zarządu województwa dolnośląskiego, Krzysztof Maj.
W tym roku przypada 150 rocznica urodzin najsłynniejszej w historii mieszkanki miasta oraz 80 rocznica jej śmierci w Wałbrzychu. Przez najbliższe dwanaście miesięcy postać księżnej Daisy von Pless (1873-1943) upamiętniana będzie także w partnerskim mieście Wałbrzycha czyli górnośląskiej Pszczynie, gdzie radni podjęli analogiczną uchwałę. Miasta, które łączy wspólna historia, a w przeszłości unia personalna w osobie panujących książąt z rodu Hochberg von Pless podpisały umowę o partnerstwie w 2014 roku.