Sobota, 23 listopada
Imieniny: Adeli, Klementyny
Czytających: 11195
Zalogowanych: 97
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Rok Motyli Karkonoskich

Środa, 15 kwietnia 2015, 8:12
Aktualizacja: 8:14
Autor: Mea
Region: Rok Motyli Karkonoskich
Fot. KPN
Rok 2015 został ogłoszony przez Karkonoski Park Narodowy „Rokiem Motyli Karkonoskich”. – Chcemy przybliżyć te owady występujące w naszych górach poprzez realizację projektu edukacyjnego i m.in. warsztaty, wycieczkę, czy też konkurs – mówiła Barbara Wieniawska–Raj, starszy specjalista do spraw ochrony przyrody w KPN.

Został wydany kalendarz z dwunastoma motylami najbardziej charakterystycznymi dla Karkonoszy. Znalazły się w nim: rusałka pawik, latolistek cytrynek, rusałka pokrzywnik, paź królowej, rusałka kratkowiec, przestrojnik trawnik, polowiec szachownica, mieniak tęczowiec, czerwończyk nieparek, bielinek kapustnik, gurówka boruta i niepylak Apollo.

- Są to motyle rzadkie, barwne, ale też te, które można najczęściej spotkać. W Karkonoszach jest kilkaset gatunków motyli dziennych i nocnych, dlatego wybraliśmy te najciekawsze – mówił Roman Rąpała, kierownik Zespołu Ochrony Przyrody.

Projekt edukacyjny realizowany jest po to, by lepiej przyjrzeć się motylom, wyczulić na ich obecność, różnorodność, znaczenie dla środowiska przyrodniczego, by zmotywować do przyglądania się Karkonoszom przez obiektyw makro i odkryć kolejny sposób poznawania Karkonoszy, w których mała zmiana, zgodnie z efektem motyla, może wywołać potężne konsekwencje.

- Dawno temu wyginął w Karkonoszach niepylak apollo przez kolekcjonerstwo przyrodników i hobbystów. Obecnie trwa jego reinprodukcja. W Sycowie jest hodowany i będziemy chcieli z powrotem zasiedlić go w naszym parku. Chroniony systemem Natura 2000 jest czerwończyk nieparek. Rzadkim motylem jest też paź królowej, bo jego gąsienice potrzebują do żerowania marchwi. Najczęściej spotykane są rusałki (w lipcu i sierpniu) oraz cytrynek, który pierwszy pojawia się na wiosnę. Na łąkach można spotkać szarego przestrojnika, a wysoko w górach gurówkę borutę, która jest przystosowana do trudnych warunków Karkonoszy – opowiadał Roman Rąpała.

To nie jedyne działania na rzecz promocji KPN-u. Do 20 kwietnia trwa konkurs „Fauna Karkonoszy” na zakup zdjęć do trzech wystaw: motyli, ptaków i nietoperzy. Więcej informacji można uzyskać w KPN.

- Ponadto w czerwcu odbędą się dwudniowe warsztaty w Centrum Informacyjnym KPN w Karpaczu (ul. Leśna 9). Zaplanowano prelekcję poświęconą motylom Karkonoszy, wycieczkę terenową w ich poszukiwaniu oraz warsztaty plastyczne. Wydane zostaną również kolorowanki poświęcone oczywiście motylom, a w naszych punktach sprzedażowych do nabycia pojawią się koszulki (t-shirty), magnesy na lodówkę, podstawki pod kubki z motylami Karkonoszy oraz hasłami dotyczącymi m.in. sposobów ich życia - powiedziała Barbara Wieniawska-Raj.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
853
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
8%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Putin i jego nowa doktryna nuklearna
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Karkonosze
Lawinowa "jedynka" w Karkonoszach
 
Kilometry
Jednak nie będzie ronda
 
Aktualności
Darmowe sprawdzenie świateł
 
Jelenia Góra - KARR
Ogłoszenie o naborze do projektu „Dotacje na usługi rozwojowe dla dolnośląskich firm”

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group