Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 22 maja
Imieniny: Heleny, Julii
Czytających: 12166
Zalogowanych: 120
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Roman Geftasewicz: Panama jest gotowa

Poniedziałek, 2 kwietnia 2018, 7:26
Aktualizacja: 22:23
Autor: WAC
Jelenia Góra: Roman Geftasewicz: Panama jest gotowa
Fot. Użyczone
www.jelonka.com - Wykryto blokadę reklam
Wykryto wtyczkę adblock lub inną metodę blokowania reklam.


Nie lubisz reklam? Rozumiemy to.
Jednak Portal utrzymuje się głównie z tego źródła.

Dlatego proponujemy zakup subskrypcji, która pozwala na wyłączenie reklam.

Kupując subskrypcję pomagasz dzieciom z jeleniogórskich domów dziecka.

KUP SUBSKRYPCJĘ

Jeśli nie chcesz już teraz wykupić subskrypcji - prosimy o odblokowanie portalu w opcjach adblocka.

Zobacz jak odblokować
– Jeśli są osoby niepełnosprawne, które zastanawiają się czy pojechać na Światowe Dni Młodzieży, które w styczniu przyszłego roku odbędą się w Panamie, to pragnę zapewnić, że miasto jest dobrze przygotowane na ich przyjęcie – mówi Roman Geftasewicz, który w marcu udał się w zamorską podróż i na miejscu przekonał się z jakimi warunkami spotka się tam osoba na wózku.

Cierpiący na stwardnienie rozsiane i poruszający się za pomocą skutera medycznego R. Geftasewicz w ramach autorskiego projektu w dniach 16 – 21 marca pojechał do Panamy, w towarzystwie mamy - opiekunki Małgorzaty Muszyńskiej oraz Mariusza Gromka – przewodnika i tłumacza, Podczas wyjazdu jeleniogórzan odwiedził wszystkie najważniejsze rejony miasta, gdzie dotrą ludzie uczestniczący w Światowych Dniach Młodzieży, by sprawdzić z jakimi barierami mogą się spotkać osoby niepełnosprawne.

- Miejsca, w których byłem oraz zebrane opinie świadczą o tym, że Panama City jest miastem gotowym na przyjęcie ludzi poruszających się na wózku – mówi R. Geftasewicz. - Wyjątek stanowią: stare miasto Casco Viejo oraz biedniejsze dzielnice. Za najlepiej przystosowane uważam bulwar Cinta Costera (miejsce wydarzeń centralnych ŚDM 22-27.01.2019), Punta Pacifica oraz Costa del Este. Warto odwiedzić także trasę Amador Causeway (Calzada de Amador), gdzie natrafimy na wiele wygodnych i dobrze oznakowanych podjazdów dla niepełnosprawnych. – podsumowuje R. Geftasewicz.

Bardzo ważne z punktu widzenia celu wyjazdu było spotkanie jakie jeleniogórzanin odbył z Formelisą Aguirre, szefową sekcji kontaktów międzynarodowych w siedzibie Lokalnego Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. W trakcie rozmowy dowiedział się, że organizator jest przygotowany na przyjęcie pielgrzymów niepełnosprawnych, a pakiety pielgrzyma będą dostosowane do ich indywidualnych potrzeb, o których należy uprzednio poinformować organizatora. Wszelkie udogodnienia dedykowane dla ludzi z niepełnosprawnością, dotyczące transportu lub innych zapotrzebowań należy zgłosić podczas procesu rejestracji.

- Miejsca noclegowe dla wszystkich pielgrzymów w około 90 procentach oferują rodziny – mówi R. Geftasewicz. - Tamtejsza społeczność jest bardzo otwarta i przyjazna, o czym miałem okazję przekonać się osobiście. Mam nadzieję, że zebrane przeze mnie materiały, moje doświadczenia i pozytywne emocje, które przywiozłem z Panamy, pomogą pozbyć się wątpliwości i ewentualnych lęków wszystkim, którzy chcą wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu. Także ludziom niepełnosprawnym – podsumowuje swój wyjazd R. Geftasewicz.

R. Geftasewicz specjalnie dziękuje Wojciechowi Chadżemu, prezydentowi Rotary Club Jelenia Góra oraz członkom RC Jelenia Góra Zbigniewowi Ładzińskiemu i Jensowi Krügerowi za pomoc w kontakcie z Rotary Club Panama, którego członkowie zaopiekowali się gośćmi z Jeleniej Góry

Roman Geftasewicz od 2007 roku choruje na stwardnienie rozsiane. Postępujące schorzenie sprawiło, że ma problemy z koordynacją wzrokowo-ruchową, utrzymaniem równowagi oraz zmaga się ze spastycznością kończyn dolnych i górnych, niedowładem nóg, niezbornością rąk, męczliwością i osłabieniem mięśni. Mimo przeciwności losu, w 2014 roku udało mu się ukończyć studia dziennikarskie na Uniwersytecie Wrocławskim. Często też spotyka się z młodzieżą z zaprzyjaźnionych szkół. Spotkania te mają zwiększyć świadomość i wrażliwość młodych ludzi na problemy, z którymi zmagają się ludzie niepełnosprawni. Ich celem jest zwiększenie tolerancji i walka ze stereotypami.

Sonda

Czy masz w domu psa lub kota? A może inne zwierzę?

Oddanych
głosów
766
Mam psa
41%
Mam kota
23%
Mam 2 psy
5%
Mam 2 koty
12%
Mam inne zwierzątko w domu (rybki w akwarium liczą się jako jedno)
8%
Mam więcej niż 3 zwierzątka w domu
11%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Polska skręca w prawo: jak silny jest prezydent?
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
112
Nowi funkcjonariusze dołączają do dolnośląskiej Policji
 
Aktualności
Ruiny hotelu Sudety sprzedane
 
Koszykówka
"Powoli widać efekty ciężkiej pracy"
 
Aktualności
Tańczyli zumbę dla Karoliny
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group