- Będąc na wymianie z dziećmi w Niemczech, mogłam zobaczyć jak funkcjonują podobne uniwersytety, trochę na innych zasadach, bo tam uczelnie wyższe raz w roku organizowały wykłady. My stworzyliśmy regularny uniwersytet, w którym dzieci biorą udział w zajęciach na różnych uczelniach np. w trakcie trzyletniej nauki w gimnazjum – dodała Małgorzata Krysiak.
Poza KPSW, Książnicą Karkonoską i Dolnośląskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli, dzieci uczą się na Politechnice Wrocławskiej, Uniwersytecie Wrocławskim, w Zakładzie Klimatologii we Wrocławiu. Zajęcia z etyki prowadzone są w legnickim Seminarium Duchownym.
- Uważam, że to niezwykle cenny projekt edukacyjny, ponieważ poprzez uczestnictwo w wykładach i ćwiczeniach nasi studenci zdobywają cenną wiedzę i umiejętności, wykraczające poza program szkolny. Także uczą się radzić ze stresem, rozwiązywać konflikty, budować zgrane zespoły w grupie, a także szkolą się w jaki sposób można ocenić własną wartość – powiedział Leszek Albański, dziekan Wydziału Humanistycznego na KPSW w Jeleniej Górze.
Na Uniwersytecie Dziecięcym uczyły się dzieci ze Szkoły Podstawowe nr 1 i nr 3 w Kowarach, a także z Gimnazjum przy Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze i z Gimnazjum przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kowarach. Ok. 200 żaczków rocznie uczestniczy w zajęciach, z tym, że na lekcje humanistyczne wyjeżdża grupa humanistów, a na matematyczne "ścisłowcy".
- Podczas wykładów i ćwiczeń chcemy pokazać dzieciom, że to co w szkole i poza szkołą może je inspirować do poszukiwania siebie i swoich zainteresowań. Najważniejsze bowiem w życiu jest samodzielne poszukiwanie wiedzy. Ponadto przybliżamy im uczelnie wyższe – mówi Elwira Trzcielińska.
- Na Uniwersytecie Dziecięcym poszerzam swoją wiedzę o świecie, są mili wykładowcy, którzy odpowiadają na każde pytanie. Podczas zajęć praktycznych możemy się bardziej realizować, niż w zwykłej szkole np. badaliśmy ziemię czy też materiały wybuchowe. Dzięki takim doświadczeniom łatwiej mi będzie w przyszłości rozpocząć studia - powiedziała Dominika Mastalerz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kowarach.
Prof. Henryk Gradkowski, rektor KPSW opowiedział młodzieży o kulturze języka na co dzień. Na koniec wystąpiły studentki KPSW z Wydziału Pedagogiki, które zaśpiewały piosenki z repertuaru dla najmłodszych.