– Na wielu ulicach nie ma asfaltu (Heweliusza, Sabały, Kusocińskiego -
po prostu wieś) ani oświetlenia, drogi dziurawe, patroli policji nie ma – pożalił się na jednym z forów internetowych mieszkaniec Sobieszowa.
Jego krajanie zauważają sypiące się budynki i marny rozwój byłego miasta, które prawami miejskimi nacieszyło się zaledwie kilka lat.
Sobieszowianie chcą wykorzystać 30. rocznicę przyłączenia Sobieszowa do granic administracyjnych Jeleniej Góry jako dowód na to, że w ich małej ojczyźnie niewiele się zmieniło na lepsze.
– Dlaczego miasto nie pomyśli nad rozbudową infrastruktury turystycznej w
Sobieszowie? – pyta internauta. Zauważa, że na Chojnik przyjeżdza wiecej turystów niż na place Ratuszowy i Piastowski razem wzięte.
Ale poza ruinami nic nie zachęca ich, aby w Sobieszowie zostać. Jest bar i dwa zaniedbane parkingi. – Dlatego goście szybko stamtąd uciekają, a mogliby zostać i zostawić więcej pieniędzy.
Tymczasem tereny wokół Chojnika zostały przeznaczone na domy jednorodzinne, zamiast na usługi w postaci małych pensjonatów, hotelików, czy restauracji. I nic nie wskazuje na to, że będzie inaczej.
Przypomnijmy, że 30. rocznica „aneksji” – jak się w Cieplicach i Sobieszowie określa włączenie tych miejscowości w granice Jeleniej Góry – budzi także sporo emocji w uzdrowisku.
Samorządowcy deklarują, że w tych częściach miasta zrobiono dużo: choćby kolektory ściekowe, czy trwający remont placu Piastowskiego.
Małgorzacie Turowskiej, wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Cieplic, czasami trudno jest rozmawiać z jeleniogórskimi włodarzami. – Wspominałam, że w Cieplicach przydałoby się Biuro Informacji Turystycznej. Usłyszałam, że na Zabobrzu też nie ma takiej jednostki. Trudno w tym momencie o dialog – zauważa M. Turowska.
Z problemami wynikającymi z przynależności Cieplic i Sobieszowa (oraz Jagniątkowa) do Jeleniej Góry zajmą się najpewniej radni nowej kadencji oraz osoba, która zostanie wybrana na stanowisko prezydenta stolicy Karkonoszy.