Dolny Śląsk: Różny portfel władzy
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Radnym sejmiku województwa udało się zgromadzić większe majątki niż marszałkom, wojewodzie i prezydentom największych miast. To wśród nich są dolnośląscy politycy, którzy mają najwięcej.
Najbogatszy jest prof. Jan Rymarczyk z SLD, radny sejmiku wojewódzkiego. Ma firmę zajmującą się analizą ekonomiczną, wykłada na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu i był m.in sekretarzem rady nadzorczej w KGHM-ie. Dorobił się prawie dwóch milionów w gotówce oraz około miliona złotych w akcjach dwunastu różnych firm i funduszy inwestycyjnych. To, że mam pieniądze, pozwala mi się skupić na pracy na uczelni i w sejmiku – mówi Rymarczyk.
Ale także najbiedniejszy dolnośląski polityk to radny wojewódzki. Chodzi o Wacława Berusa z Samoobrony. Jego dochód to renta i dieta radnego. Dom i 24-hektarowe gospodarstwo rolne są zapisane na jego żonę.
Niezwykle skromne jest także zeznanie podatkowe Andrzeja Pawluszka, wicemarszałka województwa. Oficjalnie jest jedynie właścicielem sześcioletniej skody octawii. Mieszkanie we Wrocławiu wynajmuje. Natomiast dom w rodzinnym Karpaczu należy do jego mamy.
Większość radnych wojewódzkich ma kilkuletnie samochody średniej klasy. Najczęściej są to renault (megane lub laguna), toyoty avensis lub ople (astra lub vectra). Co ciekawe, ani marszałek, ani prezydent Wrocławia nie mają aut. Miałem pięcioletniego opla astrę, którego sprzedałem. Nie był mi potrzebny, bo jeżdżę służbowym – tłumaczy Paweł Wróblewski, marszałek województwa. Samochód, volkswagena golfa, ma za to jego żona. Swojego auta nie ma też np. wicemarszałek województwa Szymon Pacyniak. Wybudowałem nowy dom. Żeby go skończyć, musiałem sprzedać stary dom i auto – wyjaśnia Pacyniak.
Prezydent stolicy Dolnego Śląska i marszałek województwa mówią dokładnie to samo: dorobili się, zanim zostali wybrani. Najzabawniejsze, że z roku na rok zarabiam coraz mniej. Kiedyś pracowałem w szpitalu, byłem biegłym sądowym. Potem miałem dietę radnego. A teraz zarabiam nieźle, tyle tylko że płacę większe podatki – mówi Paweł Wróblewski.