Wtorek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 13711
Zalogowanych: 99
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Rozpoczął się remont elewacji Kościoła Łaski

Niedziela, 10 września 2017, 8:24
Aktualizacja: Poniedziałek, 11 września 2017, 5:41
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Rozpoczął się remont elewacji Kościoła Łaski
Fot. Przemek Kaczałko
Rozpoczęły się prace przy Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Jeleniogórski obiekt sakralny, który w przyszłym roku będzie obchodził 300 lat, potrzebuje jeszcze środków na remont elewacji, która właśnie się rozpoczęła.

Jak przyznaje ks. Andrzej Bokiej, długo przymierzano się do remontu elewacji i w końcu można było rozpocząć prace w celu odświeżenia budowli sakralnej. - Udało się pozyskać większą część środków na renowację, aby w przyszłym roku – na 300-lecie zakończenie budowy – odzyskał swoją piękną szatę – powiedział proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Sporą dyskusję wywołała kwestia wyboru koloru świątyni, bowiem różne były pomysły – zarówno przedstawicieli kościoła, jak i konserwatora zabytków. - Jedni mówią, że powinien zostać kolor taki, jaki jest – jest już opatrzony. Niektórzy mówią, że powinien bardziej wpadać w róż, bo tak wyglądał na początku istnienia. W Sztokholmie jest kościół Św. Katarzyny zbudowany przez tego samego architekta, co nasz i został pomalowany w kolorze mocno cytrynowym – powiedział ks. Andrzej Bokiej. Ostatecznie zdecydowano, że zostanie obecny kolor – oczywiście w świeżym wydaniu.

Na renowację potrzeba 800 tysięcy złotych – dotychczas udało się zgromadzić niemal 600 tysięcy z kilku źródeł: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, KGHM, funduszu kościelnego czy Urzędu Miasta Jeleniej Góry. - Nigdy nie prosiliśmy o pieniądze, zawsze robiliśmy to na spokojnie. Potrzebujemy jeszcze 200 tysięcy i musimy to skończyć do 30 listopada, ponieważ kończy się rok budżetowy i musimy rozliczyć te pieniądze – wyznał ks. Bokiej. Między innymi podczas minionego XX festiwalu Silesia Sonans sprzedawano cegiełki, która mają wesprzeć remont elewacji.

W 1709 r. zezwolono na wybudowanie na Śląsku sześciu świątyń dla ewangelików, tzw. „Kościołów Łaski”. Wzniesiono je w Cieszynie, Jeleniej Górze, Kamiennej Górze, Kożuchowie, Miliczu i Żaganiu. Ewangelicy z Jeleniej Góry nie czekając na wzniesienie murowanej świątyni, podjęli w 1709 r. prace przy budowie tymczasowego kościoła. Budowa murowanej świątyni rozpoczęła się jeszcze w tym samym roku, na terenie ogrodów, w miejscu, gdzie obecnie stoi kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Dla miejscowych ewangelików przyszła świątynia miała być reprezentacyjną budowlą sakralną, więc jej architektem został mistrz Marcin Frantz. Nowo wybudowana świątynia została wzniesiona w stylu barokowym, na planie równoramiennego krzyża greckiego. Jej długość wraz z pomieszczeniem na zakrystię wyniosła ok. 74 m., natomiast wysokość od posadzki wewnątrz kościoła po krzyż na kopule 57 m. Budowlę oddano do użytku w 1718 roku, dlatego w przyszłym roku nie zabraknie uroczystości i wydarzeń z okazji 300. rocznicy powstania kościoła, który jeleniogórzanie wciąż nazywają „garnizonowym”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy masz karmnik dla ptaków na balkonie?

Oddanych
głosów
86
Tak
38%
Nie
43%
Nie mam balkonu
10%
Dokarmiam ptaki w inny sposób
8%
 
Głos ulicy
Jestem za, a nawet przeciw
 
Warto wiedzieć
Jak Niemcy zbudowały imperium? (i dlaczego płonie)
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Nowe rondo już gotowe
 
Aktualności
Przebudowa hotelu Orlinek w Karpaczu
 
Ciekawe miejsca
Książę też dostał nagrodę
 
Aktualności
Festiwal Światła w Cieplicach – program

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group