Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11206
Zalogowanych: 97
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Rusza pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej

Czwartek, 7 lutego 2019, 8:12
Aktualizacja: Piątek, 8 lutego 2019, 13:58
Autor: WAC
Region: Rusza pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej
Fot. WAC
Województwo dolnośląskie jest jednym z dwóch – obok świętokrzyskiego – gdzie w lutym rusza pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej.

Krajowa Sieć Onkologiczna to zapowiedziany przez Ministerstwo Zdrowia program, który zakłada przetestowanie nowego modelu organizacji opieki onkologicznej. Niezależnie od miejsca zamieszkania pacjent będzie miał zapewnioną kompleksową opiekę, zgodnie z przyjętą ścieżką postępowania terapeutycznego oraz koordynatora, który poprowadzi go „za rękę” przez cały proces leczenia.

Na Dolnym Śląsku ośrodkiem wiodącym programu ma być Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu wraz z 12 współpracującymi podmiotami leczniczymi z Wrocławia i Dolnego Śląska. Są to:  Izerskie Centrum Pulmonologii i Chemioterapii „Izer-Med” Sp. z o.o. w Szklarskiej Porębie, „Miedziowe Centrum Zdrowia” S.A. w Lubinie,  Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy, Specjalistyczne Centrum Medyczne im. św. Jana Pawła II S.A. w Polanicy Zdroju, Wielospecjalistyczny Szpital – Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu, Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu, Specjalistyczny Szpital im. Sokołowskiego w Wałbrzychu, Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, 4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką we Wrocławiu, Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy we Wrocławiu

Głównym celem programu pilotażowego jest sprawdzenie nowej organizacji opieki onkologicznej, jakości  tej opieki i efektów klinicznych. Nowa organizacja opieki ma  poprawić wyniki leczenia onkologicznego. W ramach programu analizowana  będzie i oceniana kompleksowość diagnostyki  na podstawie ścieżek postępowania w pięciu wybranych typach nowotworów – najczęściej występujących w Polsce – rak piersi, płuca, jajnika, jelita grubego i prostaty.

Istotnym elementem pilotażu ma być uruchomienie CALL CENTER dla pacjentów onkologicznych. Pod numerem telefonu -22/755 11 55 pacjent będzie miał możliwość: umówienia wizyty w poradni onkologicznej na konsultację lub badania, odwołania lub zmiany terminu wizyty, uzyskania informacji o dostępności wyników badań (tylko informacja, czy wyniki są już do odebrania), uzyskania niezbędnych informacji dotyczących postępowania w przypadku wykrycia nowotworu, uzyskania informacji, jak przygotować się do wizyty w szpitalu (na badanie diagnostyczne, operację, chemio- lub radioterapię),  uzyskania informacji o certyfikowanych (współpracujących w ramach regionalnych sieci onkologicznych) placówkach/oddziałach onkologicznych w pobliżu miejsca zamieszkania.
 
Całkowity koszt realizacji pilotażu jest oszacowany na 48 milionów złotych. Zakłada on wprowadzenie zmian w zakresie organizacji opieki onkologicznej. Ich celem jest: postawienia możliwie szybkiego i precyzyjnego rozpoznania, zwiększenie wykrywalności nowotworów we wczesnych stadiach, właściwe kwalifikowanie chorych do określonej metody leczniczej i leczenia skojarzonego, zastosowanie optymalnych procedur terapeutycznych o kompleksowym charakterze i odpowiedniej jakości, zmniejszenie liczby powikłań, a w konsekwencji poprawę wyników leczenia, wprowadzone jednolitych standardów diagnostyki i leczenia, niezależnie od miejsca zamieszkania pacjenta w celu uzyskania poprawy rokowania i jakości życia chorych, wydłużenie 5-letnich przeżyć, obniżenie umieralności.

Planowane jest również  wypracowanie Narodowej Strategii Onkologicznej oraz przygotowanie w oparciu o pilotaż rozwiązań legislacyjnych dot. utworzenia Krajowej Sieci Onkologicznej.

Twoja reakcja na artykuł?

10
71%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
7%
Nudzi
3
21%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
614
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group