Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 8855
Zalogowanych: 75
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ruszą prace na byłym cmentarzu przy Kościele Łaski

Piątek, 11 lutego 2011, 9:33
Aktualizacja: 9:33
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Ruszą prace na byłym cmentarzu przy Kościele Łaski
Fot. TEJO
www.jelonka.com - Wykryto blokadę reklam
Wykryto wtyczkę adblock lub inną metodę blokowania reklam.


Nie lubisz reklam? Rozumiemy to.
Jednak Portal utrzymuje się głównie z tego źródła.

Dlatego proponujemy zakup subskrypcji, która pozwala na wyłączenie reklam.

Kupując subskrypcję pomagasz dzieciom z jeleniogórskich domów dziecka.

KUP SUBSKRYPCJĘ

Jeśli nie chcesz już teraz wykupić subskrypcji - prosimy o odblokowanie portalu w opcjach adblocka.

Zobacz jak odblokować
Ubiegłoroczny przedwczesny atak zimy skomplikował plany związane z projektem rewitalizacji zniszczonych barokowych grobowców rodzinnych i terenu przy Sanktuarium Krzyża Świętego. Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą, prace rozpoczną się niebawem.

Przypomnijmy: plac przy kościele miał zostać ogrodzony, ale nie zamknięty całkowicie wbrew wcześniejszym ustaleniom, aby umożliwić mieszkańcom skomunikowanie centrum z Zabobrzem. Jednak zima te plany skomplikowała. W efekcie we wspomnianym miejscu w ciągu minionych trzech miesięcy nie zrobiono nic.

Poprawa warunków atmosferycznych sprawia, że najpewniej niebawem uda się przystąpić do konkretnych prac przy odnawianiu kaplic grobowych – czytamy w komunikacie urzędu miasta. Stoi tam 19 kaplic barokowych i ten zespół jest – mimo zniszczeń – jednym z najcenniejszych tego typu zabytków na Dolnym Śląsku. Zapowiedziana jeszcze przez poprzednią ekipę samorządową rewitalizacja niosła także ze sobą plany umiejscowienia przy Kościele Łaski tzw. lapidarium, czyli ekspozycji innych zabytków sztuki tzw. sepulkralnej, i z Jeleniej Góry, i spoza granic miasta.

W niedługim czasie zostaną tam eksponowane m.in. nagrobki z niezachowanego cmentarza przy nieistniejącym już kościele Św. Ducha (z grubsza znajdował się na terenie parku przy ul. Wolności, gdzie dziś stoi kamień pamiątkowy L. Zamenhofa. Kościół ten powstał w 1449 r. jako cmentarny, zniszczony w okresie wojen 30-letnich, zamknięty na skutek fatalnego stanu w 1871 r., rozebrany w 1907 r.).

Wówczas na terenie cmentarza powstał park miejski, a z niego zachowało się do dziś 8 płyt nagrobnych. Ostatni, istniejący nagrobek rodziny Pohl, stojący we wnętrze b. muru cmentarnego (zbieg ulic Wolności i Korczaka), zdemontowano w latach 1994-5 i w elementach złożono w jednej z kaplic cmentarza przy Kościele Łaski. Do przygotowywanych do eksponowania zabytków sztuki cmentarnej będą dołączone także zachowane płyty epitafijne z nieistniejącego dziś kościoła w Biedrzychowicach (gmina Bogatynia).

Projekt pod nazwą „Rewitalizacja zespołu barokowych kaplic nagrobnych w Jeleniej Górze wkładem w ochronę europejskiego dziedzictwa kulturowego”. jest dofinansowany środkami Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013 Oś priorytetowa 2; Transgraniczna integracja społeczna Dziedzina wsparcia 2; Kultura i sztuka Działanie 3 ; Wspieranie Transgranicznej dostępności do dziedzictwa kulturowego. Jego wartość to ponad cztery miliony złotych.

Sonda

Na kogo będziesz głosował(a) w drugiej turze wyborów?

Oddanych
głosów
43
Rafał Trzaskowski
53%
Karol Nawrocki
35%
Nie idę w drugiej turze głosować
5%
Polityka mnie wcale nie interesuje
7%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Weteran grupy szturmowej w wojnie na Ukrainie
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Piłka nożna
Orzeł remisuje i jest cześciowo bezpieczny
 
Piłka nożna
Zdobyli twierdzę, szlagier wiosny dla Olimpii
 
Aktualności
Zasłużeni medycy uhonorowani podczas jubileuszu szpitala
 
112
Czujka zadziałała, straż interweniowała
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group