Planowane jest wyznaczenie w mieście pod Śnieżką małych dróg, łączących obiekty sakralne. W ten sposób turyści, zwiedzający zabytki wpisane do szlaku turystycznego „Via Sacra” zostaną zachęceni do obejrzenia innych zabytków. Projekt ma być realizowany wspólnie z niemieckim miastem Kamenz.
Rozmowy na ten temat z niemiecką stroną już rozpoczęto. Zastępca burmistrza Karpacza, Ryszard Rzepczyński tłumaczy także, że rozwiązanie to ma wpłynąć na zmniejszenie się ruchu samochodowego i zachęcenie turystów do pieszych wędrówek. - Drugą ideą jest zachęcenie ludzi do spacerowania, bo w granicach 25 minut z centrum można dojść do Górnego Karpacza – mówi Ryszard Rzepczyński. W tym celu zostaną najprawdopodobniej zamknięte także niektóre drogi. Jedynie mieszkańcy będą mogli dojechać do swoich posesji.
W przyszłości w mieście pod Śnieżką ma zostać także zlikwidowany ruch samochodowy w centrum. Powstanie tam deptak. Jesienią samorządowcy z Karpacza będą starali się o uzyskanie dofinansowania z tzw. schetynówki na pierwszy etap inwestycji, przebiegający od Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa do Kolorowej.
„Via Sacra” to szlak turystyczny leżący na styku Niemiec, Polski i Czech o długości 550 km. Łączy ze sobą wiele zabytków sakralnych. Wiedzie przez historyczne regiony Górnych Łużyc i Dolnego Śląska. Celem jego stworzenia było m.in. wzbudzenie wśród turystów z całej Europy zainteresowania obszarem kultury, który z powodu podziałów w XX wieku został zapomniany. W ramach szlaku turyści oglądają m.in. znane w Niemczech żytawskie płótna wielko¬postne z 1472 r. i 1573 r. w Zttau, miejsce pochówku Albrechta von Wallensteina w miejscowości Mnichovo Hradiśte w Północnych Czechach, Kościół Pokoju pod wezwaniem Świętego Ducha w Jaworze, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i wiele innych. W Kotlinie Jeleniogórskiej do „Via Sacry” wpisane są takie zabytki jak Kościół św. Krzyża w Jeleniej Górze i Wang w Karpaczu.