Tylko starsi mieszkańcy pamiętają, że przed wojną i w jej trakcie miejscowość nazywała się Kamionka (z niem. Steinseiffen). Nazwa Ściegny została administracyjnie zatwierdzona po wojnie w 1946 r. Pochodziła od ściegów, czyli krzyżujących się w pobliżu wsi licznych ścieżek. Ówcześnie taka nazwa była jak najbardziej odpowiednia.
Po co zmieniać?
W 2018 zmieniono ją na Ścięgny, przychylając się do postulatów mieszkańców (wniosek do MSWiA sporządziła ówczesna rada gminy po konsultacjach społecznych). Części mieszkańców, albowiem inna część nie chciała zmiany literki.
- No i tak się właśnie zabija nazwy, które mają sens i jakieś logiczne wytłumaczenie. Trzeba było lat, żeby wielu nauczyło się wymawiać Ściegny. A teraz Ścięgny? - słyszeliśmy wówczas.
Administracyjna zmiana literki nie odbiła się szerokim echem w miejscach, gdzie przez wiele lat funkcjonowała nazwa Ściegny. Dlatego do dziś w wielu miejscach i przez wiele osób jest używana dawna nazwa.
Zmienili jedną literkę
Dokładnie 1.01.2018 na mocy rozporządzenia MSWiA jedna literka w nazwie została zmieniona. Tego samego dnia z planów i map zniknęły też Bierutowice (zastąpił je Karpacz Górny).
Tymczasem obecne Ścięgny w XVIII w. były dużym ośrodkiem hutniczo-kowalskim. Wówczas rozwój wsi związany był z sąsiednimi Kowarami, w których wydobywano rudę żelaza. Potrzebne były duże ilości węgla drzewnego, a teren obecnych Ścięgien to zapewniał. I tak z biegiem czasu powstała miejscowość. Do XIX wieku wieś należała do właścicieli Miłkowa i prężnie się rozwijała głównie dzięki licznym zakładom kowalskim (rolnictwo zawsze pełniło tu drugorzędną rolę a pierwotny wizerunek Ducha Gór powstał właśnie tam).
To zamiłowanie do kowalstwa przetrwało do dziś, albowiem to właśnie tutaj jest prawdopodobnie najwięcej warsztatów samochodowych spośród wszystkich wsi Kotliny Jeleniogórskiej.
Kojarzone z Western City
Dziś Ścięgny znane są w Polsce głównie z miasteczka Western City, które kilkanaście lat temu wybudowano w miejscowości (na terenie aż 5 hektarów). Przez wieś płynie potok Skałka. Wieś ma długość ok. 3 km i zabudowania płynnie łączą się z obiektami w Karpaczu (osiedle Skalne). Granica jest tylko administracyjna.
Pomimo formalnej "papierowej" zmiany, w wielu miejscach funkcjonuje dawna nazwa: