Poniedziałek, 13 stycznia
Imieniny: Bogumiły, Weroniki
Czytających: 10772
Zalogowanych: 71
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Sekrety pamiętnika doktora Seydela

Poniedziałek, 28 kwietnia 2008, 16:10
Aktualizacja: Wtorek, 29 kwietnia 2008, 7:46
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Sekrety pamiętnika doktora Seydela
Fot. TEJO
Kto chce poznać kulisy gromadzenia skarbów zachowanych do dziś, a także przenieść się w lata przełomu XIX i XX wieku, koniecznie powinien przeczytać wspomnienia założyciela Towarzystwa Karkonoskiego oraz inicjatora powstania muzeum w Jeleniej Górze.

W poniedziałek, w salach MK, uroczyście zaprezentowano polskie wydanie „Wspomnień dr. H. C. Seydela”, którego duch wciąż unosi się w gmachu przy ul. Matejki i okolicach Wzgórza Kościuszki.

– Maj jest dla naszego muzeum miesiącem szczególnym – mówił Stanisław Firszt, dyrektor placówki. – 22 maja 1888 otwarto pierwszą ekspozycję muzealną w ówczesnej Jeleniej Górze, 3 maja 1948 roku zaczęło działać jeleniogórskie muzeum po wojnie. Także na początku maja roku 1923 zakończył spisywanie swoich wspomnień „bohater” poniedziałkowego popołudnia.

O postaci byłego dyrektora, zmarłego w 1932 roku dr. Seydela przypominało jego popiersie i portret z muzealnych zbiorów. – Mało kto zdaje sobie sprawę, że to dzięki temu człowiekowi można swobodnie chodzić po karkonoskich szlakach i odpoczywać w większości schronisk, bo to właśnie Seydel z kolegami z Riesengebirgsverein wytyczał górskie trakty i dbał o ich zagospodarowanie – podkreślił Stanisław Firszt.

Pierwszy dyrektor był także inicjatorem gromadzenia eksponatów związanych z regionie, które w magazynach i salach Muzeum Karkonoskiego zachowały się do dziś. Był na tyle oddany Karkonoszom i Jeleniej Górze, że nie przyjmował innych darów. A dostawał je za darmo od ludzi, którzy podobnie jak Seydel, chcieli uczynić jak najwięcej dla dobra. – Były to bardzo cenne z dzisiejszego punktu widzenia obrazy i inne dzieła – usłyszeliśmy od dyrektora Firszta.

Hugo Seydel żył ponad 90 lat i wciąż działał na rzecz stworzonego przez siebie muzeum. Nawet, kiedy był już w bardzo podeszłym wieku, wciąż interesował się tym, co tam się działo, choć przekazał pałeczkę dowodzenia młodszym i sprawniejszym. Mieszkał zresztą na tyłach gmachu MK. Po jego śmierci rada Hirschbergu nadała dzisiejszej ulicy Chełmońskiego imię Seydela.

W samej książce autor rysuje widziany przez siebie świat, opisuje mniej lub bardziej ważne wydarzenia związane nie tylko z muzeum i Jelenią Górą, lecz także posłem do Landtagu i lobował na rzecz miejsca, w którym mieszkał. Ale nie był jeleniogórzaninem z urodzenia: przyszedł na świat w Legnicy. O sile organizacji, którą stworzył, świadczy fakt, że działa ona do dziś. Odrodziła się na terenie Republiki Federalnej Niemiec. Na poniedziałkową prezentację przybyli niemieccy goście z Riesengebirgsverein z Goerlitz.

Pozycję wydało Muzeum Karkonoskie przy wsparciu Muzeum Śląskiego w Goerlitz. Wspomnienia Seydela przetłumaczył Tomasz Pryll, korzystając z transkrypcji Ulricha Junkera. Dzieło „wygładził” językowo Romuald Witczak, a ilustracjami opatrzyły Studio Moniatowicz oraz Muzeum Karkonoskie.

– Pamiętniki będą sprzedawane już 1 maja na placu Ratuszowym na stoisku MK wraz z kronikami jeleniogórskimi Herbsta – zapowiada Stanisław Firszt. – Później pozycja trafi do księgarń. Ciekawostką jest jej konstrukcja: składa się z dwóch części – polskiej i niemieckiej.

Na uroczystość nie mogli przybyć wnuczka Seydela oraz przedstawiciele władz Niemiec, którzy także wsparli powstanie tego niecodziennego wydawnictwa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Jak często tankujesz samochód?

Oddanych
głosów
152
Co parę dni po parę litrów
9%
Co parę tygodni po kilkanaście litrów
8%
Raz w miesiącu do pełna
39%
Różnie, to zależy
44%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Czy niedługo nie będzie fal?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Druhowie wymienią sprzęt zniszczony w powodzi
 
112
Na drogach zginęły 143 osoby!
 
Aktualności
W Sosnówce na ukończeniu
 
112
Cztery osoby ranne w wypadku drogowym w Radomierzu
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group