Konferencja miała być swoistym spotkaniem osób w pełni sprawnych i niepełnosprawnych. Wspólnie dyskutowano na temat integracji, wymieniano się doświadczeniami, mówiono o radościach życia i jego bolączkach. Wszystkie te informacje były przekazywane w wyjątkowy sposób.
Pomysł na zorganizowanie takiej debaty nasunęło samo życie. – Często zdarzało mi się bywać na konferencjach poświęconych niepełnosprawności, gdzie nie było na nich osób niepełnosprawnych, mówiło się o dzieciach niepełnosprawnych, a nie było tam właśnie tych dzieci – mówi organizatorka.
Stąd też zaproszono niepełnosprawnych, w tym dzieci. – Chcieliśmy usłyszeć, co sądzą na temat integracji, co chcą powiedzieć osobom pełnosprawnym. Jest to osobiste spotkanie z naszymi niepełnosprawnymi absolwentami, dziećmi z jeleniogórskich szkół. Zaprosiliśmy też ludzi, którzy z nami współpracują, pojawili się m.in. Robert Martyniak, Ewa Kasińska z wydziału urzędu miasta, dyrektorzy szkół, osoby niepełnosprawne z domu pomocy społecznej, przedstawicieli władz miasta i inni – dodaje Izabela Formalik, wykładowca Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze i organizator pedagogicznej debaty.
Zmysł integracji to intuicja, zdobyta wiedza i doświadczenie, które mogą być wykorzystane do lepszej komunikacji, to nie tylko puste słowa, ale przede wszystkim szczere czyny, to pomoc nie dla interesu, ale z potrzeby serca. Integracja to siódmy zmysł – oto wnioski z debaty.
Debata była podzielona na dwie części. W pierwszej z nich dzieci z integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 8 odpowiadały na pytania co to jest integracja, jak należy się integrować, kim jest człowiek niepełnosprawny, dlaczego warto pomagać. Następnie zagrały w zespole integracyjnym na instrumentach Orffa.
Agnieszka Nasiłowska, absolwentka KK mówiła o tym, jak to jest być dzieckiem niesłyszących rodziców, o byciu między dwoma światami, ciszy i dźwięków. Pojawiła się też złota rybka, która wysłuchiwała życzeń dzieci, które prosiły o to by świat był lepiej zintegrowany.
W drugiej części mówiono o życiu rodzinnym, odpowiadając na pytania: czy osoba niepełnosprawna może założyć rodzinę, czy może mieć dziecko, czy osobom niepełnosprawnym łatwo jest znaleźć pracę, czy można integrować się przez kulturę? Dla uczestników debaty wystąpił też zespół teatralny z Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych, który wystawił przedstawienie pt. „Ekspresja”. Pojawiła się też historia człowieka ze stwardnieniem rozsianym, którą opowiedziała autorka książki „Szczęście we mnie”.