Niedziela, 2 lutego
Imieniny: Marii, Miłosławy
Czytających: 9391
Zalogowanych: 83
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/region: „Skarbówka” zabiera się za nieuczciwych przedsiębiorców

Poniedziałek, 2 lipca 2012, 8:15
Aktualizacja: 8:23
Autor: Angela
Wczoraj (1 lipca) w całej Polsce rozpoczęła się kolejna edycja akcji promocyjnej Ministerstwa Finansów "Weź paragon". Podczas wakacji kontrolerzy skarbowi będą sprawdzać prawidłowe ewidencjonowanie sprzedaży na kasach fiskalnych w miejscowościach turystycznych, również w Jeleniej Górze.

Akcja jest prowadzona we współpracy z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz wojewódzkimi inspektoratami inspekcji handlowej. Ma ona przypominać, że wydanie paragonu w sklepie, barze czy restauracji ma duże znaczenie dla kupującego. Dzięki niemu nie tylko łatwiej jest dochodzić swoich praw np. w przypadku reklamacji wadliwego towaru czy usługi, ale również porównywać ceny u różnych sprzedawców i kontrolować własne wydatki. Chodzi również o uświadomienie przedsiębiorcom potrzeby rzetelnego wydawania paragonów.

– Domagając się paragonu tworzymy też warunki uczciwej konkurencji i eliminujemy z rynku szarą strefę. Dzięki niemu wiadomo dokładnie, ile podatku zostanie odprowadzone do budżetu, a przecież większe wpływy oznaczają więcej pieniędzy na dofinansowanie sfery publicznej, np. policji czy służby zdrowia. Doświadczenia ubiegłych lat pokazują, że prowadzenie takiej akcji zyskuje coraz więcej poparcia - zarówno ze strony uczciwych przedsiębiorców, jak i samych konsumentów. – tłumaczą organizatorzy akcji.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina, że dowód zakupu musimy otrzymać niezależnie od miejsca sprzedaży produktu: nie tylko na bazarze, stoisku z pamiątkami czy w Internecie. Paragon powinien być wydany również wówczas, gdy kupujemy bilet autobusowy, do kina, na mecz. Warto też pamiętać, że zgodnie z prawem dowodem na zawartą transakcję – obok paragonu – może być potwierdzenie płatności kartą, wyciąg z konta, faktura VAT, a nawet zeznania osób, które nam towarzyszyły.

Gdy nie otrzymaliśmy paragonu od sprzedawcy, powinniśmy to zgłosić do urzędu kontroli skarbowej. Natomiast w przypadku problemów z zakupami czy odrzuconą reklamacją możemy liczyć na bezpłatną pomoc miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów. Poradę prawną można również uzyskać dzwoniąc pod darmowy numer infolinii konsumenckiej 800 007 707.
Akcja jest prowadzona przez resort finansów od 2004 r. Oprócz UOKiK i wojewódzkich inspektoratów inspekcji handlowej wspierają ją: powiatowi i miejscy rzecznicy konsumentów, Federacja Konsumentów i Stowarzyszenie Konsumentów Polskich oraz samorządy lokalne i niektóre przedsiębiorstwa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy wrzucileś/aś coś do puszki WOŚP?

Oddanych
głosów
1032
Tak
56%
Nie
34%
Pomagam potrzebującym w inny sposób
10%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Kto stoi za Putinem, kto podejmuje decyzje na Kremlu?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Oczy dzieci coraz słabsze, a zawód przyszłości to optyk
 
Aktualności
Senator pomaga maturzystom
 
Aktualności
Zamek Karpniki – od warowni po hotel
 
112
Wymusiła na Łomnickiej
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group