Kuchnia dolnośląska przez całe stulecia stanowiła różnorodną mieszankę wpływów polskich, austriackich, niemieckich i czeskich. Nie mogło być inaczej, zwłaszcza biorąc pod uwagę bogatą historię regionu, a zwłaszcza lata powojenne.
Z różnych rejonów (miejskich i wiejskich) II Rzeczypospolitej napływała ludność, a z nią pojawiały się nie tylko zwyczaje, ale przede wszystkim potrawy urozmaicające tradycję kulinarną Dolnego Śląska. Na świątecznych stołach pojawiły się przysmaki ukraińskie, białoruskie czy litewskie m.in. kutia czy zupa grzybowa z łazankami. Do najbardziej znanych dań kuchni dolnośląskiej zalicza się obecnie żurek śląski, pierogi ruskie, bigos czy kluski śląskie. Regionalne potrawy znaleźć można w większości dolnośląskich restauracji.
Europejskie Dni Dziedzictwa 2021 przebiegają pod hasłem "Smaki dziedzictwa". Zachęcają do poznawania tradycyjnych produktów regionalnych, przepisów sto lat temu królujących na polskich stołach oraz zabytków przetwórstwa spożywczego i dziedzictwa kulinarnego. Temat kulinarny sprawia, że podchodzimy do dziedzictwa w sposób nowy, mniej oczywisty, a tradycje kulinarne stanowią nieodzowny element naszej kultury.