Czwartek, 26 grudnia
Imieniny: Dionizego, Szczepana
Czytających: 8572
Zalogowanych: 33
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Spalanie odpadów na własną rękę? Nie polecamy!

Wtorek, 1 listopada 2016, 7:59
Autor: Robert Czepielewski
Jelenia Góra: Spalanie odpadów na własną rękę? Nie polecamy!
Fot. Archiwum
Okres jesienny, to czas kiedy prowadzimy prace porządkowe na działkach czy też na terenie wokół domu. Dosyć częstą praktyką jest spalanie bioodpadów, które jest zabronione wieloma przepisami. Rzecznik jeleniogórskiej Straży Miejskiej Artur Wilimek informuje, że każdego dnia do dyżurnego Straży Miejskiej w Jeleniej Górze wpływa od kilku do kilkunastu zgłoszeń o paleniu bioodpadów na działkach czy w przydomowych ogródkach.

Artur Wilimek dodaje, że bioodpady należy składować w kompostownikach lub przekazywać w brązowych workach do MPGK. Kto tego nie robi, naraża się na mandat w wysokości do 500 zł.

Ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz. U. z 2012 r. poz. 391 z późn. zm.) - art. 5 ust. 1 (pkt 1) mówi, że właściciele nieruchomości mają obowiązek utrzymania czystości i porządku przez wyposażenie nieruchomości w urządzenia służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymanie tych urządzeń w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym.

Natomiast spalanie bioodpadów poza spalarnią może być bardzo bolesne dla portfela, a w niektórych przypadkach grozi nawet pozbawieniem wolności. Reguluje to ustawa o odpadach z 14 grudnia 2012 r. (Dz. U. z 2013 r. Nr 0, poz. 21) – art. 191 – kto termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu (do 30 dni) albo grzywny (do 5 tys. zł) Kodeks karny ( Dz. U. z 1997 r. Nr 88, poz. 553 z późn. zmianami) – art. 225 § 1 – kto osobie uprawnionej do przeprowadzenia kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.

Innym pojawiającym się o tej porze roku problemem są zadymienia kominowe lub ciężki dym unoszący się z komina. W tym przypadku zgłoszeń do straży miejskiej jest już bardzo dużo.

- Zgłoszeń tego rodzaju mamy nawet 30 w ciągu tygodnia – mówi Artur Wilimek. - Mieszkańcy dzwonią, że z komina sąsiada czy innego użytkownika pieca wydobywa się dym, który według ich wiedzy może być wynikiem spalania śmieci. Podejmujemy wtedy taką interwencję i udajemy się pod wskazany adres. Najczęściej mniej lub bardziej zaskoczeni mieszkańcy wpuszczają nas bez problemu, żeby stwierdzić czym jest palone w piecu. Jak dotychczas nie stwierdziliśmy sytuacji, żeby w piecu były palone odpady – dodaje rzecznik SM.

Czytaj również

Sonda

Czy w Wigilię będziesz miał(a) na stole 12 potraw?

Oddanych
głosów
707
Tak
22%
Nie wiem, nie liczę; może być 7 albo 15
78%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Stanowski i Mazurek kłamali i szkalowali reporterów
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
112
Kolizja z Teslą
 
Aktualności
Życzenia od Prezydenta Polski
 
Aktualności
Hotel Sanssouci w Karpaczu ma ruszyć wiosną
 
Jelenia Góra - KARR
Życzenia Świąteczne od KARR S.A.

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group