Wymóg wpłacenia do 31 maja drugiej raty opłaty za sprzedaż napojów alkoholowych określa ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Jak mówią pracownicy urzędu, 351 przedsiębiorców, w tym 190 prowadzących sklepy i 161 właścicieli restauracji, którzy sprzedają alkohol na terenie Jeleniej Góry, powinni o tym pamiętać szczególnie w tym roku, kiedy 31 maja wypada w niedzielę.
– Opłata winna być uiszczona na rachunek urzędu z odpowiednim wyprzedzeniem – mówi Jolanta Winiarska, inspektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego w Jeleniej Górze. – Terminy opłat za korzystanie z zezwolenia są terminami bezwzględnie obowiązującymi i niemożliwymi do przywrócenia. Dlatego niedokonanie opłaty w wyznaczonym czasie, skutkować będzie wydaniem decyzji stwierdzającej wygaśnięcie zezwolenia. Opłata wniesiona w dniu 1 czerwca 2009 r. czyli w poniedziałek, nie będzie uznana za dokonaną w terminie.
Warto tego zobowiązania nie odkładać na ostatnią chwilę. Dla tych, którzy ubiegłoroczną sprzedaż mają na poziomie niższym niż 37,5 tysiąca złotych, opłata za sprzedaż alkoholowych do 4,5 procent oraz piwa wynosi 525 złotych rocznie. Taka sama kwota jest za sprzedaż alkoholu do 18 procent ale bez piwa.
Przedsiębiorca, który sprzedaje mocniejsze trunki i w minionym roku nie przekroczył 77 tys. zł dochodu z takiego handlu, w tym roku zapłaci 2100 złotych. W przypadku przekroczenia tych kwot przedsiębiorcy sprzedający trunki do 4,5 procenta oraz do 18 procent zapłacą 1,4 procent dochodu z ubiegłorocznej sprzedaży alkoholu, a sprzedawcy trunków powyżej 18 procent – 2,7 procent ubiegłorocznego dochodu.
Urzędnicy przypominają również, że warunkiem prowadzenia sprzedaży napojów alkoholowych jest okazanie przedsiębiorcy zaopatrującemu dany punkt w terminie od 1 czerwca do 1 października odpowiedniego zaświadczenia potwierdzającego dokonanie opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, wydanego przez gminę.