Chodzi m.in. o artykuł na portalu Jelonka.com (Kierowcy blokują ulicę Jasną parkując wbrew prawu), w którym czytamy:
"(...) Codziennie ulica Jasna w Jeleniej Górze przy placówce City Banku zablokowana jest przez parkujące samochody - mówi Wojciech Drajewicz z Jeleniej Góry. - Kierowcy wyjeżdżający z Placu Ratuszowego i wjeżdżający tam nie mogą się minąć. Kłócą się i wygrażają sobie wzajemnie, manewrują po kilka minut, by przejechać. Prawie dochodzi tam do rękoczynów. W tym miejscu powinien być znak zakazu postoju - dodaje nasz Czytelnik. Służby drogowe tłumaczą, że znak już tam stoi, ale niewielu zna jego znaczenie (...)"
i dalej:
"(...) Potrzebny jest w tej sprawie ukłon w stronę straży miejskiej, by przez kilka dni z rzędu legitymowała osoby, które nie stosują się do znaku (...)", "(...) Jak poinformował nas Czytelnik osobiście zgłosi sprawę strażnikom. Teraz pozostaje już więc czekać na efekty (...)".
Straż Miejska sprawę zna. W zeszłym roku podjęliśmy w tym miejscu ponad 170 interwencji nie licząc informacji przekazanych kierowcom o zakazie parkowania w tym miejscu. Zakładaliśmy tam blokady a pojazdy powodujące zagrożenie w ruchu drogowym były odholowywane.
Niestety, działania nasze odbiły się negatywnym echem wśród zmotoryzowanych. Kierowcy tłumaczyli, że nie mają gdzie parkować. Twierdzili, że jesteśmy nadgorliwi, nie zajmujemy się niczym innym tylko parkującymi pojazdami lub że parkują w tym miejscu tylko na chwilę. Dodatkowo tłumaczyli że pod znakiem D-40 umieszczona jest tabliczka „Dopuszcza się zatrzymanie na czas wykonania zaopatrzenia".
Zwróciliśmy się z prośbą do zarządcy drogi o zaopiniowanie oznakowania w zakresie w/w sformułowania. Nadmienić należy jednak, że zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym zatrzymanie nie powinno trwać dłużej niż jedną minutę co w praktyce uniemożliwia dokonanie zaopatrzenia dostawcy towarów zgodnie z intencją zatwierdzającego oznakowanie.
To nie znaczy, że zaprzestaliśmy działań w tym miejscu. Patrole z rejonu centrum interweniują tam codziennie. Najgorzej jest w piątki kiedy wielu mieszkańców przyjeżdża do siłowni i fitness. Niestety nie parkują na okolicznych parkingach tylko popełniają wykroczenia parkując w miejscach zabronionych.
Po raz kolejny informujemy:
Zgodnie z art. 2 ustawy z 20.06.1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 108, poz. 908 z późn. zmianami) "strefa zamieszkania" jest to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31.07.2002r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. Nr 170, poz. 1393), określa w § 58 definicję znaku D-40 "strefa zamieszkania". Z przepisu tego wynika m.in., że umieszczone w tej strefie urządzenia i rozwiązania wymuszające powolną jazdę (np. progi zwalniające) mogą nie być oznakowane znakami ostrzegawczymi.
Szczególne zasady ruchu drogowego, o których mowa w definicji "strefy zamieszkania", to m.in;
- prawo pieszego do korzystania z całej szerokości drogi i pierwszeństwo przed pojazdami,
- możliwość korzystania z drogi przez dziecko w wieku do 7 lat, bez opieki osoby starszej,
- prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h,
- zakaz postoju w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu.
Z powyższego zapisu wynika, że w przypadku braku wyznaczonych miejsc do postoju pojazdów, parkowanie w strefie zamieszkania jest niedopuszczalne.