Doniesienie o możliwości popełniania przestępstwa złożyła grupa lokalnych przewoźników. Zarzucają oni urzędnikom ze starostwa, że procedura odbyła się bez publicznego przetargu. Przedsiębiorcom nie podoba się też to, że PKS Tour mimo że jest przedsiębiorstwem prywatnym, to przy realizacji przewozów komunikacji powiatowej otrzymuje dopłaty do każdego wozokilometra. Ich zdaniem dzięki temu posiada uprzywilejowaną pozycję na rynku przewozów lokalnych.
Uważamy, że niedopuszczalne jest, że starostwo karkonoskie przy okazji organizacji Powiatowej Komunikacji Karkonoskiej nie przeprowadziło otwartego przetargu mającego wyłonić firmę, która będzie ją obsługiwać - mówi Tadeusz Kalupa, jeden z przewoźników, którzy złożyli doniesienie do prokuratury. - Pan starosta tłumaczy, że w tej kwestii rozmawiał z reprezentantem przewoźników, gdy tymczasem osoba ta reprezentowała tylko swoją firmę. Ponadto nie rozmawiano z żadnym innym przewoźnikiem i powierzono to zadanie PKS Tour. Nikt nie założył nawet że może to wykonywać inny podmiot. Nasz sprzeciw budzi też fakt, że w ramach komunikacji organizowanej przez powiat, dotowane są także kursy, które są rentowne i przynoszą zyski. Dlatego o sprawie poza prokuraturą poinformowaliśmy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Sprawa z doniesienia przewoźników początkowo trafiła do Prokuratury Rejonowej w Jeleniej Górze, ale żeby uniknąć jakichkolwiek wątpliwości co do bezstronności postępowanie zostało przeniesione do Lwówka Śl. - mówi rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prok. Tomasz Czułowski. - W tej kwestii wszczęto śledztwo, które dotyczy przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez powiat karkonoski. Postępowanie toczy się w sprawie, nie przeciwko konkretnym osobom. Obecnie przesłuchiwani są świadkowie i gromadzona dokumentacja dotycząca bezpośredniego trybu wyłonienia przewoźnika na wykonywanie przewozów regionalnych na terenie powiatu karkonoskiego.
Stanowisko Starostwa Powiatowego:
W związku ze sprawą toczącą się przed Prokuraturą Rejonową w Lwówku Śląskim, która ma podłoże w próbie zakłócenia funkcjonowania Powiatowej Komunikacji Karkonoskiej przez podmioty trzecie, wyjaśniamy:
Przewozy w roku 2021 r. były realizowane w oparciu o umowę z dnia 29 stycznia 2021 r. nr 3/2021 o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego organizowanego przez Powiat Karkonoski, zawartą zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w myśl art. 19 ust. 1 pkt 1 w zw z art. 22 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym.
Podstawę do organizacji publicznego transportu oraz do zawarcia umowy z dnia 29 stycznia 2021 r. nr 3/2021 o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego organizowanego przez Powiat Karkonoski stanowiła uchwała nr XXIII/164/2020 Rady Powiatu Karkonoskiego z dnia 02 grudnia 2020 r. w sprawie organizacji publicznego transportu zbiorowego na terenie powiatu karkonoskiego, gdzie w § 3 Rada Powiatu upoważniła Zarząd Powiatu Karkonoskiego do zawarcia umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego właśnie na zasadach określonych w art. 22 ust. 1 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.
Starosta karkonoski Krzysztof Wiśniewski informuje, że spotkał się z przedstawicielem przewoźników i zaproponował ewentualną obsługę projektu w oparciu o ewentualne konsorcjum, ale bez odzewu. Do obsługi tak dużego projektu, w którym skomunikowaliśmy 9 gmin naszego powiatu potrzebowaliśmy 17 autokarów w tym 10 dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.