Konferencja zbiega się z ogłoszoną przez ONZ na lata 2005-2014 Dekadą Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju. Jednym z jej celów jest więc ocena zadań, jakie w związku z tym przedsięwzięciem są wykonywane, w szczególności tego jak bardzo są one zaawansowane. Istotna jest także wymiana doświadczeń, związanych z edukacją.
Debaty wiązały się z edukacją dotyczącą trzech ładów: ekonomicznego, środowiskowego i społecznego. Dla organizatorów ważne jest także zainteresowanie tymi tematami polityków i media. – Trzeba uzmysłowić ludziom, że nie tylko ekonomia jest ważna, ale także ochrona środowiska i społeczeństwo, w tym także ład polityczny – usłyszeliśmy. Podczas konferencji omawiano więc m. in. tematy ; „Edukacja dla zrównoważonej polityki” – władza czy służba publiczna? „Podstawy aksjologiczne edukacji dla zrównoważonego rozwoju”, „Zrównoważony rozwój a społeczna odpowiedzialność mass-mediów”.
VII Międzynarodowa Konferencja „Edukacja dla zrównoważonego rozwoju” odbyła się w Hotelu Las w Szklarskiej Porębie pod patronatem Ministra Środowiska, Polskiego Komitetu do spraw UNESCO, Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu . Jej organizatorami są m.in. Katedra Zarządzania Jakością i Środowiskiem Wydział Gospodarki Regionalnej i Turystyki Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Polsko-Niemiecka Sieć Naukowców na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju i inni. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Konferencji był profesor Tadeusz Borys, wiceprzewodniczącymi – prof. Bazyli Poskrobko oraz dr Tadeusz Pindór.