Było podniośle i patetycznie. Odśpiewano dwie zwrotki hymnu – w nieco zwolnionym tempie (bo grany był przez gościa z Danii). Cytowano Jana Pawła II i Goethego. Chwalono, dziękowano i proszono o jeszcze więcej troski dla oświaty.
Dyrektor ZSO nr 1 Paweł Domagała długo i każdego z osobna witał zaproszonych gości honorowych: prezydentów, radnych, dyrektorów, duchownych i posłankę Marzenę Machałek, która – z racji zawodu wyuczonego (jest polonistką) - sprawy edukacji traktuje z troską szczególną. W gronie zebranych nie było jednak wielu „szarych” nauczycieli, poza osobami, które zostały docenione przez prezydenta Marka Obrębalskiego nagrodami.
Szef miasta pokrótce przypomniał sytuację oświaty w Jeleniej Górze. Podkreślił, że samorządowcy nie zapominają o potrzebach szkół i nauczycieli. Wymienił oświatowe inwestycje (boiska i termomodernizację budynków). Nadmienił także, że placówki oświaty są aktywne i obficie korzystają z edukacyjnych programów europejskich. Halina Kot, wizytator Kuratorium Dolnośląskiego, przeczytała list minister edukacji Katarzyny Hall, która roztoczyła wizję radosnej i coraz lepszej polskiej szkoły.
Później „kopertówki” (około 3500 złotych) i kwiaty dostali nauczyciele i dyrektorzy jeleniogórskich szkół i przedszkoli, którzy w sposób szczególny wykazali się w codziennej pracy. Wyróżniono: Marię Matecką-Masiak, Wiesława Kowalewskiego, Elżbietę Hammer, Grzegorza Lustyka, Magdalenę Bentkowską, Joannę Winiarską. Elżbietę Gotowałę, Kazimierę Piterę, Barbarę Gaprys, Marzenę Owsianą-Czepiel, Ewę Rzońcę, a także: Alicję Trojanowską, Mariolę Kołcun, Renatę Buławską, Marię Staroszczuk, Krystynę Piątkowską, Urszulę Sebastian, Bogusławę Kapelarz, Barbarę Pałac, Zdzisławę Gadowską, Andrzeja Szymańskiego oraz Lidię Stocha-Zaleśkiewicz. Nagrody odebrali także dyrektorzy szkól i przedszkoli: Teresa Herbut, Jolanta Piasecka, Jadwiga Dąbrowska, Romuald Szpot i gospodarz uroczystości Paweł Domagała.
Wszystkim gratulowali prezydent miasta Marek Obrębalski z zastępcą Zbigniewem Szereniukiem oraz posłanka Marzena Machałek. Wymienieni uścisnęli też dłoń wyróżnionym nagrodami zewnętrznymi. Nagrodę ministra edukacji otrzymała siostra Krystyna Bogdan, medale Komisji Edukacji Narodowej dostali Maria Oziom i Jerzy Curyło. Renata Sigrist i Krystyna Młodnicka ucieszyły się z nagród Kuratorium Oświaty.
Za docenienie pracy podziękował samorządowcom Grzegorz Lustyk, zastępca dyrektora ZSO nr 1. Jan Owczarek, w imieniu NSZZ Solidarność, także dziękował. – Paniom z Kuratorium Dolnośląskiego za nadzór naszych szkół, dzięki któremu nie zjeżdżają na złe tory – powiedział J. Owczarek, na co dzień polonista. Podkreślił, że zamysł likwidacji kuratoriów był zbyt pochopny.
Marian Huebner, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego, zasugerował samorządowcom, aby w przyszłym roku pomyśleli o podwyżce dla pracowników administracji i obsługi szkół.
Muzycznym akcentem uroczystości był występ chórzystek z duńskiego miasta Viborg. Chór katedralny aktualnie odbywa tournee po ziemi jeleniogórskiej i korzystając z okazji – pięknie zaśpiewał w Żeromie. Zabrzmiało, między innymi, rodzime „sto lat” – po polsku. Zgromadzeni podziękowali brawami. Zaprezentowali się także w montażu muzycznym uczniowie II LO im. Norwida.
Po raz pierwszy od dawna na uroczystości nie słyszało się głośnych utyskiwań na sytuację finansową nauczycieli. I – choć jak podkreślił Jan Owczarek – to wciąż jeden z najgorzej opłacanych zawodów inteligenckich – nikt o tym z mównicy nie powiedział. Zarobki w oświacie kształtują się różnie. Jak podała dzisiejsza Polska Gazeta Wrocławska, w Jeleniej Górze nauczyciele średnio dostają 3246 złotych miesięcznie. Najwięcej na Dolnym Śląsku dostają w Lubinie (średnio 4500 złotych). Tam też pensja brutto nauczyciela dyplomowanego to 5066 złotych.