Dopiero po wykonaniu tych operacji zorientował się, że prawdopodobnie padł ofiarą oszustwa i skontaktował się z bankiem, jego przypuszczenia niestety się potwierdziły.
Schemat działania sprawców polegał na przekonaniu mężczyzny, że jego środki na koncie są zagrożone i przejęli je oszuści. Oszust w mijającym tygodniu skontaktował się z pokrzywdzonym podając się za pracownika banku, w którym pokrzywdzony posiadał konto. Następnie poprosił, aby mężczyzna zainstalował aplikację ZOOM i skontaktował się z konsultantem rzekomego banku na czacie. Niestety poszkodowany mężczyzna zapomniał, że to nie jest oficjalne źródło kontaktu z tą instytucją. Realizował polecenia osoby w słuchawce oraz w wiadomościach tekstowych, która informowała go o osobnym koncie, gdzie jego środki pieniężne będą bezpieczne. Następnie 47-latek potwierdził za pomocą BLIK kilka transakcji na łączną kwotę 20 tysięcy złotych.
Policjanci stale ostrzegają przed osobami podszywającymi się pod różne instytucje. Natomiast przestępcy modyfikują swoje działania, chcąc jak najbardziej uwiarygodnić przedstawianą historię. Kluczem do tego, aby nie stać się ofiarą oszustwa jest zdrowy rozsądek, niereagowanie emocjonalnie na historię usłyszaną przez telefon, a także sprawdzenie prawdziwości u źródła telefonicznie, bądź na oficjalnej infolinii czy bezpośrednie udanie się do instytucji.