Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 6 maja
Imieniny: Jakuba, Judyty, Jana
Czytających: 7595
Zalogowanych: 70
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Święto reportażu w Miedziance

Niedziela, 27 sierpnia 2017, 9:54
Aktualizacja: Poniedziałek, 28 sierpnia 2017, 13:21
Autor: Przemek Kaczałko
Region: Święto reportażu w Miedziance
Fot. Przemek Kaczałko
www.jelonka.com - Wykryto blokadę reklam
Wykryto wtyczkę adblock lub inną metodę blokowania reklam.


Nie lubisz reklam? Rozumiemy to.
Jednak Portal utrzymuje się głównie z tego źródła.

Dlatego proponujemy zakup subskrypcji, która pozwala na wyłączenie reklam.

Kupując subskrypcję pomagasz dzieciom z jeleniogórskich domów dziecka.

KUP SUBSKRYPCJĘ

Jeśli nie chcesz już teraz wykupić subskrypcji - prosimy o odblokowanie portalu w opcjach adblocka.

Zobacz jak odblokować
Miedzianka tętni życiem jak za dawnych lat, bowiem od piątku do niedzieli (25–27.08) odbywa się tam Miedzianka Fest, czyli święto reportażu, na które zjechali pisarze, dziennikarze i turyści z całej Polski.

Festiwal rozpoczął się w piątek od spektaklu Klancyk! Drugiego dnia odbył się szereg paneli dyskusyjnych z zaproszonymi gośćmi. Jacek Hugo-Bader opowiedział „co reporter zabiera w podróż”, następnie w kościele pojawili się Monika Piątkowska, Julianna Jonek, Aleksandra Lipczak i Kamil Bałuk, Iza Klementowska, Włodzimierz Nowak, a w Browarze Miedzianka miała miejsce premiera komiksu Kurt Ueberschaer i tajemnica Świętego Benedykta - Krzysztofa Masiewicza i Janusza Pawlaka, a także premiera piwa Kurt.

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się spotkania z Filipem Springerem, który w pięknych okolicznościach przyrody czyta jedną z najsłynniejszych swoich publikacji – „Miedzianka. Historia znikania”. Atrakcje zapewniają też Outridersi, którzy prezentują wystawy multimedialne Lunik IX i Migracje, a w pobliskiej przyczepce kempingowej można zwiedzić nietypowe muzeum.

W trakcie imprezy odbywa się zbiórka na renowację bramy wejściowej do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela. Członkowie rady parafialnej przygotowali pyszne ciasta, pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem oraz wiele innych smakołyków, z których dochód "co łaska" będzie przeznaczony właśnie na renowację. - Nasz kościół to skarbonka, która potrzebuje dużych nakładów finansowych - przyznał Marek Kurz, członek rady parafialnej. - Jesteśmy miło zaskoczeni, że zainteresowanie jest tak wielkie - dodał.

Aktualni mieszkańcy Miedzianki cieszą się, że ich miejscowość odżywa i choć na co dzień jest tu bardzo spokojnie. Są wdzięczni ludziom, którzy przypominają o historii tego miejsca, a nawet osobiście wpierają organizację. - Na co dzień jest tu cisza i spokój - powiedział Ryszard Bednarz, który w Miedziance mieszka od 17 lat, a organizację festiwalu wsparł udostępniając prąd dla muzeum w przyczepce. Podobnego zdania jest inna z mieszkanek, która żyje w tym miejscu od lat 80. - W Miedziance jest bardzo fajnie. Czytałam, jak niegdyś to miejsce tętniło życiem i mogłoby to wrócić- wyznała.

Nietypową atrakcją jest Mobilne Muzeum Migracji, które stoi powyżej kościoła. - Mamy tutaj wystawę na temat akcji "Wisła". 70 lat temu były masowe przesiedlenia Ukraińców i Łemków na Dolny Śląsk, a my zebraliśmy wspomnienia osób, które to pamiętają i można u nas ich posłuchać oraz obejrzeć zdjęcia - powiedział Jan Mencwel z Mobilnego Muzeum Migracji.

Wspaniałą zabawę miały dzieci i dorośli na hałdzie, gdzie mogli zamienić się w odkrywców. - Szukam ładnych kamieni, dzisiaj znalazłem taki ładny niebiesko-zielony - mówi Filip z Warszawy. - Na tej hałdzie można znaleźć cały szereg minerałów, tj.: magnetyt, sfaleryt, piryt, minerały miedzi: chalkopiryt, chryzokola i wiele innych - powiedział Rafał Siuda, pracownik Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, który podkreśla, że Miedzianka to wyjątkowe miejsce dla geologów. - Stąd opisano ponad 70 różnych minerałów, niekiedy bardzo rzadkich, które występują tylko w Miedziance lub 2-3 miejscach na świecie. W skali Polski jest to miejsce unikatowe - stwierdził.

- Bardzo się cieszymy, że dzięki tej imprezie udaje się przypomnieć dawną Miedziankę, która jest inspiracją do podróży, przybycia w to piękne miejsce i wysłuchania historii od mieszkańców, historii proponowanych przez artystów, a także historii proponowanych przez reporterów, którzy są bohaterami Miedzianka Fest – powiedział Miłosz Kamiński, przedstawiciel Gminy Janowice Wielkie.

- Bardzo dużo zawdzięczamy Filipowi Springerowi, który tę miejscowość wydobył, pokazał szerzej i sprawił, że ludzie chcą tutaj przyjeżdżać i szukać tajemnic – dodał sekretarz gminy, która jest partnerem organizatora imprezy. Uczestnicy liczą, że będzie to wydarzenie cykliczne i za rok ponownie spotkają się w Miedziance.

Program na niedzielę (27.08):
Kościół – spotkania autorskie
11:00-12:00 Mariusz Szczygieł
12:15-13:30 Ewa Winnicka, prowadzi Olga Gitkiewicz
13:45-15:00 Cezary Łazarewicz, prowadzi Kamil Bałuk
Spacery (zbiórka przed nowym browarem)
11:00-12:00 Springer czyta Miedziankę w Miedziance
12:15-13:45 Jarosław Szczyżowski oprowadza „W klimacie dawnej Miedzianki”
Dodatkowo:
Wystawy multimedialne Outriders – osiedle Lunik IX i projekt „Migracje”
Mobilne Muzeum Migracji w przyczepie Niewiadów

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy brałaś/eś udział w którymś spotkaniu z kandydatem/tką na prezydenta Polski??

Oddanych
głosów
304
Tak
18%
Nie
70%
Nie interesuję się polityką wcale
12%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Edukacja
Matura z polskiego – chyba powinno być dobrze
 
Kilometry
Fani pociągów pojechali w Góry Sowie
 
Aktualności
21 lat minęło
 
Piłka nożna
Bardzo bolesna lekcja od Włókniarza [SKRÓT VIDEO]
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group