Z ponad trzech tysięcy eksponatów szkła uzdrowiskowego i pamiątkowego, tworzących jedną z największych kolekcji w Europie dr Petr Novy wybrał najwspanialsze eksponaty.
Wśród nich znalazła się szklanka z 1750 roku, posiadająca wygrawerowane motywy wolnomularskie, używane w lożach masońskich, czyli oko w trójkącie, będące ikoną Opatrzności, z której po promieniach schodzi łaska na Świętą Księgę.
Najdroższy z prezentowanych zabytków był puchar uzdrowiskowy „Cieplice Śląskie Zdrój” z 1841 roku, o żółto fioletowym zabarwieniu z obrazkiem uzdrowiska, który wykonał Benjamin Maywald. Wiele pijałek zdobionych jest właśnie wątkami śląskich uzdrowisk i Karkonoszy. Przekazany w darze do zbiorów muzealnych został dzbanek z XX wieku z widokiem zabudowań na szczycie Śnieżki.
– Przy wybieraniu przedmiotów braliśmy głównie pod uwagę fakt, jakie zbiory znajdują się już w muzeum w Karpaczu, czyli przede wszystkim związane z turystyką i Śląskiem – powiedział dr Petr Novy z Muzeum w Jabloncu. Na uroczystości pojawili się m.in. pani poseł Elżbieta Zakrzewska oraz dyrektor wydziału oświaty, kultury i zdrowia starostwa powiatowego Kaziemierz Raksa.
Dzięki tej wystawie muzeum nabyło trzy szklane gabloty do ekspozycji zbiorów muzealnych. W poniedziałek placówka dostanie kolejnych siedem gablot, dzięki czemu będzie możliwość organizowania większych wystaw. Jest to zakończenie etapu wewnętrznej przebudowy muzeum.
Partnerami projektu „ Szkło Turystyczne i Uzdrowiskowe – czeskie i śląskie ze zbiorów muzealnych” są Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu oraz jabloneckie Muzeum Szkła i Biżuterii. Przedsięwzięcie zorganizowane jest w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013.