Wyremontowano zielony szlak pomiędzy Polaną Bronka Czecha, a Słonecznikiem, m. in. poprawiono stan nawierzchni. Prace budowlane przebiegały również na około 400 metrach szlaku żółtego, wiodącego od tzw. Dzikiego Wodospadu w kierunku Strzechy Akademickiej, czyli starego toru saneczkowego.
W celu uregulowania ruchu turystycznego pomiędzy Drogą Jubileuszową a dojściem do Zakosów na długości 160 metrów odtworzono nawierzchnię. Podobnie uczyniono na 800 metrach czarnego szlaku, pomiędzy Białym Jarem, a tzw. Złotówką.
Na Drodze Jubileuszowej w tym roku przeprowadzono pierwszy etap prac remontowych. Wykonano 13 przepustów w celu odprowadzenia wody powierzchniowej. Natomiast w przyszłym roku zostanie poprawiony stan kamiennych murków. Koszty tych prac pokrywa zarówno Karkonoski Park Narodowy, jak i Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Pod koniec czerwca 2009 roku przez Karkonosze przeszła pierwsza nawałnica, powtórzyła się ona z drugiego na trzeciego lipca. Spowodowały one znaczne uszkodzenia szlaków turystycznych, w szczególności w Karpaczu. Szkody powstały na wszystkich drogach pomiędzy Wangiem, Strzechą Akademicką, Domem Śląskim, a Śnieżką. Niektóre z nich, ze względu na bezpieczeństwo, na kilka dni zamknięto.
Początkowo KPN sam finansował prace remontowe. Pieniądze pochodziły ze sprzedaży biletów wstępu. – Nie spoczęliśmy na laurach i rozpoczęliśmy szybką inwentaryzację tychże uszkodzeń. Po zweryfikowaniu, ustaleniu i sporządzeniu bilansu strat zwróciliśmy się do Ministerstwa Środowiska o fundusze, aby jeszcze przed okresem zimowym naprawić szlaki – mówi Krzysztof Bisaga, konserwator obwodu ochronnego KPN.
Było to istotne z kilku powodów, m. in. dlatego, aby przywrócić ich pierwotny stan dla bezpieczeństwa osób poruszających się po nich, jak również po to, żeby nie doprowadzić do degradacji środowiska wzdłuż nich.