Jeleniogórski szpital zmaga się – podobnie jak cały polski system ochrony zdrowia, z niedoborem lekarzy specjalistów. W ostatnim czasie na oddziale urologii jeleniogórskiego szpitala konieczne było zawieszenie planowanych operacji w związku z nagłym brakiem dwóch lekarzy specjalistów.
Braki w całym kraju
W Jeleniej Górze pracuje niewielka liczba urologów. Zbyt mała, aby zaspokoić potrzeby miasta i powiatu. W całej Polsce tylko 1460 specjalistów wykonuje ten zawód, co oznacza, że statystycznie na 100 tysięcy mieszkańców przypada niespełna tylko 4 lekarzy tej specjalizacji.
- Z powodu nagłej nieobecności dwóch lekarzy specjalistów jesteśmy zmuszeni zawiesić tymczasowo działanie oddziału urologii. Po ich powrocie oddział niezwłocznie wznowi planowane operacje i przyjmowanie pacjentów. Jednocześnie pracujemy nad kolejnymi rekrutacjami, aby uzupełnić kadrę specjalistów – mówi dyrektor szpitala, Sylwia Modrzyk.
Szpital stale rekrutuje
Pozostałe niemal 30 oddziałów funkcjonuje bez przerw i zakłóceń, a pacjenci są pod stałą i troskliwą opieką lekarzy, pielęgniarek i personelu medycznego. Znalezienie i utrzymanie personelu medycznego jest w regionie ciągłym wyzwaniem.
- Dotyczy to także naszego szpitala. Stale prowadzimy procesy rekrutacyjne, aktywnie poszukujemy kandydatów, którzy uzupełnią naszą kadrę - dodaje dyr. Modrzyk.
Prowadzone konsultacje
Szpital WCSKJ zatrudnia ponad 1500 osób - lekarzy, pielęgniarek i personelu medycznego, wspieranych przez zespół administracji.
W związku z obecną sytuacją Dyrekcja Centrum podjęła intensywne działania rekrutacyjne, aby pozyskać nowych specjalistów w dziedzinie urologii. Prowadzi również intensywne konsultacje z Krajowym i Wojewódzkim Konsultantem ds. Urologii w sprawie możliwości pozyskania urologów z innych ośrodków.