HMS Polska w Wykrotach należy do niemieckiego koncernu RENA, który jest producentem i dostawcą nowoczesnych linii galwanotechnicznych do obróbki fotoogniw baterii słonecznych oraz elektronicznych płyt drukowanych. Grupa RENA posiada kilka zakładów ulokowanych w Niemczech i w Polsce, a jej odbiorcy znajdują się na całym świecie. RENA została założona w 1993 roku przez Jurgena Gutekunsta. W ciągu kilku lat rozrosła się do rozmiarów nowoczesnego koncernu nagrodzonego w tym roku prestiżową nagrodą dla najlepszego zakładu TOP 100 w dziedzinie innowacji. Produkty wytwarzane przez firmę RENA stosowane są w urządzeniach służących do uzyskiwania energii odnawialnych. Roczny obrót spółki to około 200 mln euro.
Polski oddział w Wykrotach w Kamiennogórskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej założony w 2006 roku produkuje obudowy oraz komponenty do linii galwanicznych.
- Dzięki rosnącym zamówieniom inwestujemy w rozbudowę istniejącego zakładu. Powstaje nowa hala produkcyjno-biurowa. Po zrealizowaniu tej inwestycji powierzchnia produkcyjna zwiększy się z 2 tys. m2 do 10 tys. m2. Nasz zakład zatrudnia obecnie ponad 150 pracowników. W przyszłym roku zatrudnienie zwiększy się dwukrotnie – mówi Zbigniew Moskal, kierujący zakładem.
HMS Polska od kandydatów na spawaczy tworzyw sztucznych i monterów wyrobów z tworzyw sztucznych wymaga: wykształcenia mechanicznego, dobrej znajomości rysunku technicznego, zdolności manualnych. Poszukiwany kierownik działu zakupów będzie odpowiedzialny za: kompletny zakup części technicznych z uwzględnieniem jakości, kosztów i terminów, samodzielne diagnozowanie zapotrzebowań firmy, opracowywanie i realizację umów, administrowanie realizacji zleceń. Zatem powinna być to osoba posiadająca wykształcenie wyższe i doświadczenie zawodowe w dziale zakupów technicznych. Mile widziane: znajomość specyfiki technicznej, bardzo dobra znajomość języka niemieckiego, bardzo dobra znajomość programu MS-Office, umiejętności negocjacyjne i duże zdolności interpersonalne.
- Kolejne atrakcyjne miejsca pracy są dowodem na to, że działalność naszej strefy wpływa na ożywienie rynku zatrudnienia. Należy pamiętać, także, że każdy etat w strefie generuje co najmniej następny poza nią, w firmach kooperujących z inwestorami – podkreśla Iwona Krawczyk, prezes kamiennogórskiej strefy.
HMS Polska jest jedną z przeszło 40 firm działających, bądź będących w trakcie budowy na terenie kamiennogórskiej strefy. Inwestorzy ulokowali już blisko 1,5 mld zł, zatrudniają łącznie ponad 4 tys. osób.