– Z naszej rozmowy wynikło m.in., że marszałek Rafał Jurkowlaniec zobowiąże Wojewódzkie Biuro Urbanistyczne do przygotowania możliwie pilnie analizy stanu linii kolejowej, inwentaryzacji urządzeń i określenia ich stanów technicznych – powiedział M. Zawiła. Spotkanie zorganizował Jerzy Łużniak, odpowiedzialny, między innym, za sprawy transportu w zarządzie województwa.
– Zaprezentowano podczas spotkania przykłady (i kosztorysy) budów przystanków, z czego wynika, że koszt pojedynczego przystanku – niezbędnego dla nas peronu - nie powinien przekraczać kwoty 200 tys. zł. Z projektowanego wstępnie przebiegu linii oznacza, że niektóre z nowych peronów (m.in. „Tesco”, czy „Kościół Łaski”) mogą przyjmować także pociągi z kierunków Wleń, Gryfów Śląski, czy Lwówek Śląski, co może podnieść rentowność przewozów także na tamtych kierunkach – dodał.
– Kolejnym etapem przygotowań jest sprawdzenie, czy ta inwestycja wymaga dokonywania istotnych zmian w planach zagospodarowania – powiedział M. Zawiła – jakie mogą być prędkości przejazdów na torowiskach już istniejących, a jakie po ich planowanej modernizacji, itp.
Jest to o tyle istotne, że gdyby udało się skrócić czas przewozu z Piechowic do Jeleniej Góry do granicy 20 – 25 min., oznaczałoby realną alternatywę dla pasażerów, korzystających dziś z sieci MZK. Prezydent miasta jest zdecydowany podjąć wszelkie działania, by przyspieszać etap wstępnych przygotowań do realizacji tej inwestycji.